محافظت از چشم و چگونگی جلوگیری از خستگی چشم در عصر دیجیتال

صفحات دیجیتالی، از جمله لپ‌تاپ، گوشی هوشمند، تبلت، تلویزیون، کامپیوتر و سایر وسایل الکترونیکی از خود نور آبی ساطع می‌کنند. نور آبی همچنین از وسایل روشنایی LED و فلورسنت ساطع می‌شود. هرچند مقادیر کم نور آبی برای سلامتی مفید است، مقادیر زیاد آن بسیار خطرناک است. برخی آسیب‌های نور آبی عبارتند از: خستگی چشم، اختلال در خواب، افزایش احتمال افسردگی، احتمال ابتلا به برخی انواع سرطان، و آسیب‌های دائمی چشم، از جمله تباهی لکه زرد. برای اطّلاعات بیشتر درمورد ماهیت نور آبی و مضرات آن اینجا را بخوانید.

چشم‌ها قابل جایگزینی نیستند. بنابراین بسیار مهم است که تا حد امکان از آنها محافظت کنید. بررسی کنید که چقدر زمان در روز صرف خیره شدن به تجهیزات و وسایل دیجیتال می‌کنید. اگر روزانه چندین ساعت با وسایل دیجیتال سر و کار دارید، وقت آن است که برای محافظت از چشم‌هایتان کاری کنید.

 

جلوگیری از خستگی چشم

تحقیقات نشان می‌دهند که بین میزان خستگی چشم و مشکلات دید و مدّت زمانی که به وسایل دیجیتال، از جمله گوشی موبایل خیره می‌شوید، ارتباط مستقیمی وجود دارد. برای کاهش میزان خستگی چشم و آسیب‌های نور آبی برخی راهکارها پیشنهاد می‌شود:

  • با قرار گرفتن در محیطی با نورپردازی مناسب، میزان تشعشع صفحه دیجیتالی را کم کنید. نورپردازی نامناسب می‌تواند باعث انعکاس نور شدید از صفحه کامپیوتر و ایجاد تشعشع مضر شود.
  • با درشت کردن فونت حروف روی کامپیوتر می‌توانید از خستگی چشم کم کنید و با بیشتر پلک زدن چشم‌ها را مرطوب نگه دارید.
  • همچنین، انجمن چشم پزشکی آمریکا پیشنهاد می‌کند که از قانون 20-20-20 استفاده کنید. هر 20 دقیقه، به مدّت 20 ثانیه استراحت کنید و به شیئی 20 فوت (حدود 6 متر) دورتر نگاه کنید. با این کار، علائم خستگی چشم از بین می‌رود. این روش علی‌الخصوص برای کسانی که برای کار کردن باید مدّت زیادی به صفحه دیجیتالی خیره شوند مناسب است.
  • اگر از وسایل و صفحات دیجیتال زیاد استفاده می‌کنید، برای جلوگیری از مشکلات دید بهتر است مرتّب چشمانتان معاینه شود.
  • بهترین راه برای محافظت چشم از آسیب‌های نور آبی و خستگی چشم استفاده از فیلترها و عینک‌های فیلتر نور آبی است.

 

فیلترها و عینک‌های نور آبی

برای بعضی از وسایل الکترونیکی، فیلترهای نور آبی تولید شده است. بسیاری از فیلترها شبیه محافظ صفحه هستند، ولی در واقع نور آبی را فیلتر می‌کنند. بعلاوه، می‌توان از عینک‌های کامپیوتر استفاده کرد که در خانه یا محل کار قابل استفاده است و از چشم‌هایتان محافظت می‌کند. امّا در محیط بیرون، باید عینک‌هایی با محافظت UV400  یا بالاتر استفاده شوند. 

 

از چشمان خود محافظت کنید.

چشمان محافظت شده در درازمدت مشکلات کمتری خواهند داشت. با محافظت از چشم‌ها از بینایی خود محافظت می‌کنید. به ویژه در عصر ما که احتمال مشکلات بینایی بیشتر شده، این موضوع اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

چشم کودکان تا سن ده سالگی هنوز در حال تکامل است، بنابراین باید درمورد میزان استفاده کودکان از صفحات دیجیتالی احتیاط کرد.

کسانی که به تباهی لکه زرد مبتلا هستند باید بیشتر مراقب باشند؛ همینطور کسانی که سابقه خانوادگی این بیماری را دارند. چرا که دانشمندان دریافته‌اند که احتمال ابتلا به بیماری‌های چشمی ناشی از نور آبی به زمینه ژنتیکی مربوط است.

اگر زیاد در معرض نورهای LED یا فلورسنت هستید یا به طور مرتب با کامپیوتر یا یک وسیله دیجیتال کار می‌کنید، باید برای محافظت از چشم‌هایتان اقدامات پیشگیرانه انجام دهید.

 

منبع