7 راه برای جلوگیری از بخارگرفتگی عینک هنگام ماسک زدن

در حالیکه همگی سعی می‌کنیم خود را با زندگی در شرایط پاندمیک کووید-19 تطبیق دهیم، یک مسئله هنوز دغدغه‌ی میلیون‌ها افرادی است که عینک می‌زنند: چگونه از بخار گرفتن عینک در اثر ماسک زدن جلوگیری کنیم.

در این مقاله چند راه برای خلاص شدن از بخارگرفتگی عینک، یا کاهش آن، پیشنهاد می‌شود.

  1. عدسی عینک را با آب و صابون بشوئید.

قبل از ماسک زدن این روش را امتحان کنید:

* عینک طبی یا دودی را با آب و صابون بشوئید.

* آب اضافی را بتکانید.

* آن را به آرامی با یک دستمال تمیز میکروفایبر خشک کنید.

تمیز کردن عدسی با آب و صابون لایه‌ی نازکی روی عدسی باقی می‌گذارد که کشش سطحی طبیعی را کاهش می‌دهد و مولکول‌های آب را وادار می‌کند که لایه‌ی شفافی تشکیل دهند.

برای جلوگیری از آسیب به عدسی، از محصولاتی نظیر شامپو بچه، خمیر دندان یا خمیر اصلاح استفاده نکنید.

  1. ماسک را مهر و موم کنید.

یک ترفند رایج که توسط پزشکان استفاده می‌شود چسباندن یک تکه نوار دو طرفه روی پل بینی قبل از ماسک زدن است.

قرار دادن نوار دو طرفه بین قسمت داخلی ماسک و پل بینی باعث می‌شود ماسک کاملاً بچسبد. همچنین می‌توانید یک تکه سلفون یا نوار ماسک اضافی نیز روی ماسک بگذارید.

  1. 3. ماسکی انتخاب کنید که برای صورت شما درست به اندازه است.

در صورت استفاده از ماسک گشاد، هوای بازدم مستقیماً به سمت عینکتان می‌رود، اما یک ماسک محکم هوا را از پایین یا کناره‌های ماسک خارج می‌کند.

برای دستیابی به بهتر کیپ شدن ماسک روی صورت به این ویژگی‌ها توجه داشته باشید:

  • ماسک‌هایی با قسمت تاشونده روی بینی (مثلا دارای نوار فلزی)
  • ماسک‌هایی که در اندازه‌های مختلف عرضه می‌شوند

دقت کنید که ماسک صورت شما به خوبی روی پل بینی قرار گیرد. هرچه ماسک روی پل بینی شما بهتر قرار بگیرد، تنفّس شما کمتر با عدسی عینک برخورد می‌کند.

  1. عینک خود را تنظیم کنید

اگر عینک شما دارای پد بینی است، می‌توانید پدها را طوری تنظیم کنید که قاب عینک کمی دورتر از صورت شما قرار بگیرد. با این کار بازدم شما به جای گیر افتادن بین صورت و عدسی‌های عینک از آن خارج می‌شود.

اگر از عینک با عدسی‌های تدریجی یا از عدسی‌های شماره بالا استفاده می‌کنید، تغییر در پد بینی ممکن است کمی بینایی شما را تغییر دهد. در این صورت شاید لازم باشد سر خود را در زاویه‌ی دیگری نگه دارید تا تغییر در بینایی جبران شود.

  1. از محصولات ضد مه استفاده کنید.

استفاده از اسپری‌ها، کرم‌ها یا ژل‌های ضد مه بر روی عدسی‌ها قبل از عینک زدن می‌تواند به سرعت قطرات ریز بخار را هنگام پوشیدن ماسک پراکنده کند. برخی از این محصولات بر روی بدن‌های مختلف نتیجه‌ی متفاوتی دارند، بنابراین ممکن است لازم باشد چند مارک را امتحان کنید تا ببینید کدام یک برای شما مناسب‌تر است.

مراقب باشید که از محصولات ضد مه که برای اتومبیل یا اهداف دیگر طراحی شده‌اند استفاده نکنید، زیرا این مواد ممکن است به عدسی‌های طبی شما آسیب برسانند.

  1. رو به پائین نفس بکشید.

این کار ممکن است ناخوشایند باشد، اما تنفّس به سمت پایین می‌تواند یک راه حل سریع ضد بخار باشد. این روش باعث می‌شود هوای بیشتری از عینک شما دور شود.

برای این کار لب بالایی خود را روی لب پایینی نگه دارید. سپس، گویی فلوت می‌نوازید، هوا را به سمت پایین بدمید.

  1. از عدسی‌های ضد مه استفاده کنید.

یک راه حل بدون دردسر برای مشکل بخار گرفتن لنزها، فارغ از اینکه این بخار ناشی از ماسک زدن یا هر چیز دیگری باشد، استفاده از عدسی عینک با پوشش ضد مه است.

 

منبع