گل مژه

 

گل‌مژه چطور ایجاد می‌شود؟

گل‌مژه یا اوردولوم نوعی تورم پلک است که سبب ایجاد برآمدگی‌ای در نزدیکی لبه‌‎ی پلک می‌شود.

دو نوع گل‌مژه وجود دارد:

خارجی: گل‎‌مژه در پایه‌ی پلک

داخلی: گل‌مژه درون یکی از غده‌های ریز چربی داخل پلک

گل‌مژه توسط باکتری‌های استوفیلوکوکی ایجاد می‌‎شود. این باکتری معمولاً در بینی وجود دارد و بر اثر تماس دست با بینی و سپس با چشم‌ها به آسانی به چشم منتقل می‌شود. 

باکتری می‌‎تواند سبب ایجاد تورم یا عفونت در فولیکول پلک یا همان غده‎‌های چربی انتهای مژه‌ها شود. وقتی این مجاری مسدود می‌‎شوند، چربی نمی‎‌تواند جاری شود و در غده‎‌ها جمع می‌‎شود. غده متورم و ملتهب می‌شود و گل‌مژه ایجاد می‎‌شود.

علائم و نشانه‎‌های گل‎ مژه:

به وجود آمدن توده‌‎ای بر روی پلک و تورم پلک دو نشانه‌ی قابل رویت گل‌مژه هستند.

علائم گل‎‌‎مژه عبارتند از:

 • درد
 • قرمزی
 • پلک‎های متورم
 • حساسیت
 • افتادگی پلک
 • پوسته پوسته شدن پلک
 • احساس سوزش

وقتی این علائم بروز می‌‎کنند، جوش کوچکی در ناحیه‎‌ی تحت تاثیر ظاهر می‌‌شود که معمولاً با تورم چشم‎ همراه است. گاهی فقط اطراف جوش متورم می‌شود و گاهی کل پلک متورم می‌‎شود.

پنج نکته در مورد گل‌مژه:

 1. گل‎ مژه معمولاً به بینایی آسیبی نمی ‎زند.

قدرت بینایی دور یا نزدیک شما تحت تاثیر گل ‎مژه قرار نمی‌گیرد.

 1. گل‎ مژه مسری است.

اگر شما دچار گل‌مژه هستید ممکن است باکتری درون پلک‎‌تان را به فرد دیگری منتقل کنید و سبب ایجاد گل‎ مژه و یا عفونت‎‌های دیگری در سایر افراد شوید. برای جلوگیری از انتقال باکتری‌های ایجاد کننده ‎ی گل‌مژه، چشم‎‌ها و دست‌هایتان را تمیز نگه دارید و از بالش، ملحفه، دستمال و حوله‌‎ی مشترک با سایر افراد استفاده نکنید.

 1. بیشتر گل‌مژه ‎ها ظرف چند روز خود به خود خوب می‌‎شوند.

شما می‌توانید روند بهبود را با گذاشتن کمپرس داغ به مدت 10 تا 15 دقیقه، سه یا چهار بار در روز سرعت بخشید. این کار باعث می‌‌شود درد کمتر شود و گل‌مژه درست مانند یه جوش سر باز کند. در بیشتر موارد، گل‌‎مژه‎‌ها بدون دخالت درمان می ‎شوند. گل‏‌مژه‌ها با کمپرس گرم بهبود می‎یابند، با این حال، بعضی از آن‎ها نیاز به درمان دارویی و یا جراحی و تخلیه پیدا می ‎کنند.

 

 1. هرگز گل ‎مژه‎ تان را تخلیه نکنید.

هیچ موقع نباید گل‌‎مژه را مثل جوش تخلیه کنید. باید اجازه دهید گل‌مژه خودش باز شود. گل‎مژه‌ای که درون پلک ایجاد می‎‌شود(اوردولوم داخلی) خود به خود تخلیه نمی‌شود و بهبود پیدا نمی ‎کند. زیرا این نوع از گل مژه از انواع دیگر آن جدی‏ تر است و باید تحت درمان و یا جراحی پزشک قرار گیرد. اگر شما به طور معمول دچار گل‌مژه می‎ شوید، چشم پزشک‌تان ممکن است درمان آنتی‌بیوتیک برای شما تجویز کند تا از ابتلای مجدد به این مشکل جلوگیری کند. همچنین ممکن است از شما بخواهد از پدهای مرطوب پاک‎ کننده‌ی چشم برای نظافت روزانه‌ی پلک‌های‎‌تان استفاده کنید تا ریسک ابتلا به گل‎ مژه و آماس چشم پایین بیاید.

 1. گل ‎مژه ‎ها ممکن است با سایر عارضه ‎های چشمی همراه باشند.

با وجود گل‌مژه ممکن است شما متوجه آبریزش چشم و حساسیت بالا نسبت به نور شوید و یا احساس کنید چیزی در چشم‌تان است.

 

چه زمانی به چشم‎‌پزشک مراجعه کنیم؟

بیشتر گل‌مژه‌ها به زودی بهبود می‌یابند، به همین دلیل برای مراجعه به چشم ‌پزشک‌تان عجله نکنید. دکتر شما ممکن است درمان گل‌مژه و یا سایر روش‌های درمان را تجویز کند تا روند درمان سریع‌‎تر پیش برود.

اگر گل‎ مژه‌تان بدتر شد و دیدتان را تحت تاثیر قرار داد و یا مدت یک هفته یا بیشتر طول کشید، با چشم‌پزشک‌تان مشورت کنید و یا برای تشخیص و درمان به مطب‌شان مراجعه کنید. گل‌مژه‌هایی که مدت زمان زیادی می‌‎مانند نیاز به جراحی توسط پزشک و در ادامه‌ی آن درمان دارویی دارند.

 

منبع