چطور نسخه عینک‌ مان را بخوانیم؟

نحوه ی خواندن نسخه ی عینک

این مقاله به شما کمک خواهد کرد تمامی قسمت‎های نسخه‎تان را رمزگشایی کنید و هنگام خرید عینک، به طور آگاهانه با یک عینک‌ساز در مورد آن صحبت کنید.

OD و OS به چه معنی هستند؟

اولین قدم برای سردرآوردن از نسخه عینک‎تان این است که بدانید OD و OS به چه معنی هستند. این دو، مخفف oculus   dexter  و oculus sinister و به معنای چشم راست و چشم چپ هستند.

همچنین نسخه عینک شما ممکن است ستونی با عنوان OU داشته باشد. OU مخفف کلمه لاتین oculus uterque و به معنای هر دو چشم است.

با اینکه استفاده از مخفف کلمات لاتین در نسخه‎های عینک، لنز و داروهای چشم یک روش مرسوم است، بعضی پزشکان و کلینیک‎ها نسخه‎های خود را مدرن کرده و به جای OD و OS از RE و LE برای چشم راست و چپ استفاده می‎کنند.

بر روی نسخه عینک شما، اطلاعات مربوط به چشم راست‎تان(OD)  قبل از اطلاعات مربوط به چشم چپ‎تان (OS) می‎آید. چشم‎پزشکان نسخه‎ها را به این شکل می‎نویسند چون وقتی شما را می‎بینند ابتدا چشم راست‎تان و بعد چشم چپ‎تان را معاینه می‌کنند.

 

 

سایر اصطلاحات نسخه عینک‌

نسخه شما شامل اصطلاحات و مخفف‌های دیگری هم می‌شود که عبارتند از:

کُره SPH) Sphere)

این اصطلاح میزان قدرت لنز را نشان می‎دهد که با دیوپتر (D) سنجیده می‎شود. D برای اصلاح نزدیک‎بینی و یا دوربینی تجویز می‎شود. اگر عددی که زیر آن قرار می‎گیرد علامت منفی داشته باشد، شما نزدیک بین هستید و اگر علامت منفی داشته باشد و یا هیچ علامتی نداشته باشد، شما دوربین هستید.

 

سیلندر (CYL)

این اصطلاح میزان قدرت لنز  آستیگمات را نشان می‎دهد. اگر عددی در این ستون وجود ندارد، نشان می‎دهد که چشم شما آستیگمات نیست و یا مقدار آستیگمات چشم‌تان آنقدر کم است که نیازی به اصلاح آن با لنز عینک‌تان نیست.

اعداد ستون سیلندر می‎توانند علامت منفی (برای اصلاح آستیگمات نزدیک‎بین) و یا مثبت (برای آستیگمات دوربین) داشته باشند. قدرت سیلندر همیشه بعد از قدرت کُره در نسخه می‎آید.

 

محور  (Axis)

این اصطلاح دایره طولی که شامل قدرت سیلندر برای اصلاح آستیگمات نمی‎شود را توصیف می‎کند. این محور با عددی از 1 تا 180 نشان داده می‎شود. عدد 90 برای محور عمودی چشم و عدد 180 برای محور افقی دایره طولی استفاده می‎شود.
اگر نسخه‎ای شامل قدرت سیلندر شود، باید حتما مقدار محور هم در آن مشخص باشد که بعد از قدرت سیلندر می‎آید و یک x  بعد از آن می‎آید.

                                                                              

جمع

قدرت بزرگنمایی اضافه است که برای اصلاح پیرچشمی بر قسمت پایینی لنزهای مولتی‎فوکال اعمال می‎شود. عددی که در این قسمت نسخه قرار می‎گیرد، همیشه قدرت مثبت است حتی اگر با علامت مثبت همراه نباشد. عموماً این عدد بین +0.75 تا +3.00 D است و برای هر دو چشم یکسان است.

 

منشور (Prism)

قدرت منشوری است که با prism diopters) p.d) سنجیده می‎شود و برای اصلاح مشکلات انحراف چشم‌ها تجویز می‌شود. تنها درصد کمی از نسخه‌های چشم دارای عدد منشور هستند.

اگر عدد منشور در نسخه شما وجود داشته باشد، به صورت واحدهای متریک و یا کسری انگلیسی نشان داده خواهد شد(به طور مثال 0.5 یا ½) و جهت منشور با توجه به موقعیت نسبی “پایه” یا ضخیم ترین لبه آن نشان داده می‎شود. برای نشان دادن منشور از چهار مخفف استفاده می‎شود:  

 BU = base up بالا                                            BD = base down پایین

 BI = base in (به سمت بینی)                                BO = base out (به سمت گوش‌ها).

 

 

 

اطلاعات بیشتر:

دکتر شما ممکن است توصیه‌هایی مثل پوشش فتوکرومیک، آنتی رفلکت و یا لنزهای تدریجی نیز برای لنز عینک‌تان در نسخه‌تان بنویسد تا راحت‌ترین اصلاح دید را به شما بدهد. برای آشنایی با این اصطلاحات راهنمای انتخاب عدسی صحیح برای عینک را بخوانید.

 

منبع