پیرچشمی

پیرچشمی

پیرچشمی: علل و درمان

به از دست دادن قدرت دید نزدیک با بالارفتن سن، پیرچشمی گفته می‎شود. بیشتر افراد معمولا بعد از چهل سالگی با مشکل واضح دیدن نوشته‎ های ریز مثل پیام‎های تلفن همراه، متوجه بروز علائم پیرچشمی می‎شوند.

هیچ‎کس از ابتلا به پیرچشمی در امان نیست. حتی اگر در طول زندگی خود هرگز عینکی نبوده باشید هم ممکن است دچار این عارضه شوید. حتی افراد نزدیک‎ بین هم ممکن است متوجه شوند با وجود استفاده از عینک نزدیک‌بین و یا لنز باز هم دید تاری دارند.

عدسی چشم با بالا رفتن سن سفت می‎شود و قدرت تمرکز آن هنگام نگاه‎کردن به اجسام نزدیک کاهش می‎یابد.

مطالعات تخمین می‎زنند که نزدیک به دو میلیون نفر در جهان مبتلا به پیرچشمی هستند.

اگرچه پیرچشمی تغییری طبیعی در چشم ما با بالارفتن سن‎ است، اتفاقی مهم و عاطفی به شمار می‎رود زیرا نشانی از بالارفتن سن است که نمی‎توان نادیده گرفت و یا پنهان کرد.

در نقاطي از جهان كه دسترسي به مراقبت ‎هاي بينايي وجود ندارد، پيرچشمي بيشتر از يك ناراحتي است و يكي از دلايل اصلي اختلال بينايي است كه باعث كاهش كيفيت زندگي و بهره‎ وري فرد مي شود.

 

علائم پيرچشمي

وقتي شما دچار پيرچشمي مي شويد مجبور خواهيد شد تلفن ‎همراه و ديگر وسايل مطالعه مانند كتاب، مجله، منو، برچسب‎ها و غیره را دورتر از چشمانتان نگه داريد تا آن‎ها را واضح‎تر ببينيد.

متاسفانه وقتي شما اشياء را دورتر از چشمانتان حركت مي‎دهيد، اندازه آن‎ها كوچكتر مي شود، بنابراين اين كار فقط يك راه حل موقت و تا حدودي موفق براي پيرچشمي است.

اگر هنوز مي توانيد اشيا نزديك را خيلي خوب ببينيد، پيرچشمي مي تواند باعث سردرد، فشار چشم و خستگي چشم شود كه خواندن و ساير كارهايي كه نياز به ديد نزديك دارند را سخت‎تر و خسته كننده‎ تر كند.

 

چه عواملي باعث ايجاد پيرچشمي مي شوند؟

پيرچشمي یک فرآیند مرتبط با سن است كه بر اثر ضخیم شدن تدریجی و از بین رفتن انعطاف ‎پذیری لنزهای طبیعی درون چشم اتفاق می‎افتد.

این تغییرات مرتبط با سن در پروتئین های موجود در لنز رخ می‏دهند و باعث می‎شوند لنز به مرور زمان سخت ‎تر شود و قابليت ارتجاعي آن کاهش یابد. همچنین تغییرات مربوط به سن در فیبرهای عضلانی اطراف عدسی اتفاق می افتد. با كمتر شدن خاصيت ارتجاعي ، تمرکز چشم ها روی اجسام نزدیک دشوار می شود.

 

درمان پيرچشمي

پيرچشمي را می توان با عینک مطالعه، لنزهای تماسی و جراحی بینایی درمان کرد.

 

عينك

عينك هاي با لنز تدریجی محبوب‎ترين راه حل پيرچشمي براي اكثر افراد بالاي 40 سال هستند. اين لنزهاي بدون خط با قابليت فوكوس چندگانه وضوح ديد نزديك را فراهم مي كنند و بينايي خیلی خوبی را در هر مسافتي ايجاد مي كنند.

يكي ديگر از گزينه هاي درمان پيرچشمي، عينك هاي با لنز بیفوکال است، اما اين لنزها محدوده ديد محدودتري را براي بسياري از مبتلايان به پيرچشمي فراهم مي كنند.

همچنین معمولاً مبتلايان به پيرچشمي به خاطر تغييرات مربوط به سن در چشمان‎شان، نسبت به نور و اشعه خورشيد حساس می‎شوند. لنزهاي فوتوكروميك كه به طور خودكار در نور آفتاب تيره مي شوند براي اين منظور انتخاب خوبي هستند.

عينك مطالعه يكي ديگر ازانتخاب‎ها است. بر خلاف لنزهاي بیفوکال و تدریجی كه بيشتر مردم در تمام طول روز استفاده مي‎كنند، عينك مطالعه فقط در صورت لزوم براي ديدن اشيا نزديك و صفحات چاپ شده كوچك‎تر با وضوح بيشتر استفاده مي‎شود.

اگر از لنزهای تماسی استفاده می‎کنید، چشم‎پزشک شما می تواند عینک مظالعه‎ای را تجویز کند که هنگام استفاده از لنزهای تماسی هم بتوانید به چشم بزنید. شما می توانید عینک‎های مطالعه را از فروشگاه‎ها خریداری کنید، یا عینک‎های با کیفیت بالاتر را که توسط چشم‎پزشک‎تان تجویز شده دریافت کنید.

 

صرف‎نظر از این‎که کدام نوع عینک را براي تصحيح پيرچشمي انتخاب مي‎كنيد، به طور قطع لنزهایی را در نظر بگیرید که شامل پوشش ضد انعکاس یا آنتی‎رفلکس هستند. پوشش ضد انعکاس، بازتاب‎هایی را که می توانند دید شما را مختل کنند و باعث فشار چشم شوند را از بین می برند و همچنین به کاهش تابش نور و افزایش وضوح بینایی برای رانندگی در شب کمک می کنند.

 

جراحي پيرچشمي

اگر نمی خواهید براي پيرچشمي از عینک یا لنزهای تماسی استفاده كنيد، چند گزینه جراحی برای درمان اين مشكل وجود دارد.

يكي از روش‎هاي پر طرفدار تصحيح پيرچشمي جراحي كاشت لايه داخلي قرنيه است.

پوشش قرنیه به طور معمول در قرنیه چشم شما کاشته می شود. این پوشش عمق تمرکز چشم معالجه شده را افزایش می‎دهدو نیاز به عینک مطالعه را کاهش می‎دهد بدون این‎که در کیفیت بینایی دور شما اختلالی ایجاد کند.

اولین قدم برای اینکه بدانيد آیا شما واجد شرایط جراحی پيرچشمي هستید، انجام یک معاینه کامل چشم و مشاوره با یک جراح انکسار که متخصص در اصلاح جراحی پيرچشمي باشد است.

 

منبع