هفت راه برای پیشگیری از آب‌سیاه

هنگام ارزیابی سلامت کلی، لازم است که برای سلامت چشمان خود اهمیت خاصی قائل باشید. بالا رفتن سن غالباً با کاهش بینایی، آب‌مروارید، خشکی چشم و یا آب‌سیاه همراه است. در بیماری آب‌سیاه، در اثر افزایش فشار چشم به اعصاب بینایی آسیب وارد می‌شود. مهم است که اقدامات پیشگیرانه‌ای انجام دهید تا در آینده چشم‌های سالمی داشته باشید. در این مقاله به هفت اقدام مفید برای پیشگیری از آب‌سیاه اشاره می‌شود.

1– ویتامین‌های مورد نیاز را مصرف کنید.

ویتامین‌های غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها در پیشگیری و درمان آب‌سیاه نقش اساسی دارند. مکمل‌هایی مانند ویتامین ث، ویتامین آ و روی می‌توانند گردش خون و سلامت کلی چشم را بهبود بخشند. دقت کنید که این ویتامین‌ها در رژیم غذایی شما وجود داشته باشند. ویتامین ث را می‌توان در مرکبات یافت، از منابع ویتامین آ می‌توان به تخم‌مرغ ، کلم بروکلی و گریپ فروت اشاره کرد، و روی در انواع گوشت‌ها، صدف و بادام زمینی یافت می‌شود.

2- به طور منظم ورزش کنید.

ثابت شده است که ورزش خطر ابتلا به آب‌سیاه و همچنین بسیاری از دیگر بیماری‌های مرتبط با چشم را کاهش می‌دهد. فواید ورزش منظم برای سلامت عمومی بدن بر کسی پوشیده نیست، اما ورزش همچنین باعث کاهش فشار خون، و در نتیجه کاهش فشار چشم می‌شود، و به این ترتیب خطر ابتلا به آب‌سیاه را کاهش می‌دهد. به علاوه، ورزش خطر ابتلا به دیابت را کاهش می‌دهد، که با آب‌سیاه و سایر مشکلات چشمی مرتبط است.

3– سیگار را ترک کنید.

مطالعات نشان می‌دهد که خطر ابتلا به بیماری‌های مرتبط با چشم از جمله آب‌سیاه در افراد سیگاری، در مقایسه با غیرسیگاری‌ها بالاتر است. سیگار را ترک کنید و چشمان خود را از آسیب نجات دهید. ترک سیگار همچنین سلامت سایر اعضای بدن را بهبود می‌بخشد، بنابراین بد نیست همین امروز اقدام کنید!

4– از مصرف چربی‌های ترانس خودداری کنید.

همه از مضرات مصرف چربی‌های ترانس آگاهیم. چربی‌های ترانس باعث افزایش سطح کلسترول و آسیب به رگ‌های خونی می‌شود. پشت کره چشم نیز رگ‌های خونی بسیاری وجود دارند، که در صورت آسیب، باعث بیماری‌های چشمی می‌شود. خودداری از مصرف چربی‌های ترانس نه تنها برای سلامت چشم، که برای سلامتی کلی بدن مفید است.

5- بیشتر ماهی مصرف کنید.

ماهی غنی از امگا 3 است که برای سلامت چشم بسیار مفید است. امگا 3 به تخلیه مناسب مایعات از چشم و کاهش فشار چشم کمک می‌کند. اسیدهای چرب اشباع نشده همچنین در مغزها و برخی از غذاهای گیاهی وجود دارد.

6- مصرف کافئین را محدود کنید.

مصرف مقادیر زیاد کافئین امروزه امری عادی به نظر می‌آید، اما بر اساس مطالعات، مصرف کافئین، با ایجاد فشار در پشت چشم و کاهش گردش خون، احتمال ابتلا به آب‌سیاه را افزایش می‌دهد. افزایش فشار چشم با گذشت زمان می‌تواند منجر به آب‌سیاه و مشکلات چشمی متعددی شود. می‌توان کافئین را در حد اعتدال مصرف کرد، اما مصرف بیش از دو فنجان قهوه در روز می‌تواند خطر ابتلا به آب‌سیاه را افزایش دهد.

7– از اسانس‌های روغنی استفاده کنید.

طبق مطالعات، برخی از اسانس‌های روغنی با بهبود سلامت کلی چشم می‌توانند به پیشگیری از آب‌سیاه کمک کنند. اسانس‌های روغنی مانند پرتقال شیرین و سرو را زیر چشم‌ها و روی گونه‌ها بمالید تا گردش خون افزایش، و فشار چشم کاهش یابد. به یاد داشته باشید که این اسانس‌ها را مستقیماً داخل چشم استفاده نکنید.

 

منبع