نزدیک‌بینی (بخش دوم)

 

کنترل نزدیک‌بینی

با توجه به افزایش تعداد افراد نزدیک‌بین، متخصّصین برای کنترل پیشرفت نزدیک‌بینی در کودکی تلاش می‌کنند.

برای درمان نزدیک بینی پیشرونده در کودکان، برخی راه‌های کنترلی، از جمله قطره چشمی آتروپین، عینک‌های کنترل نزدیک‌بینی، لنزهای تماسی نزدیک‌بینی، عینک‌های تدریجی یا دوکانونی، و لنزهای تماسی سخت در دسترس است. آزمایشات اخیر بالینی نشان می‌دهد که قطره چشمی آتروپین با دوز پایین می‌تواند باعث کند شدن روند پیشرفت نزدیک بینی در کودکان سنین مدرسه شود، اما در بعضی کودکان تأثیر زیادی ندارد. همچنین نتایج یک تحقیق نشان داد که لنزهای تماسی یک بار مصرف دوکانونی سرعت پیشرفت نزدیک‌بینی در کودکان 8 تا 12 ساله را کاهش می‌دهد.

چطور می‌توان از احتمال ابتلای کودکان به نزدیک‌بینی کاست؟

آیا راهی وجود دارد که احتمال ایجاد این عارضه در کودکمان را کم کنیم؟ هر چند علّت دقیق اینکه بعضی بچه‌ها نزدیک‌بین هستند کاملاً مشخص نیست، به نظر می‌رسد وراثت یکی از عوامل آن باشد؛ امّا این تنها دلیل نیست. به عبارت دیگر، اگر هر دو والد نزدیک‌بین باشند، احتمال بیشتری وجود دارد که فرزند آنها نیز نزدیک‌بین باشد. بعضی از محقّقین معتقدند خستگی تمرکز ناشی از کتاب خواندن زیاد یا نگه داشتن کتاب یا صفحه دیجیتالی نزدیک به چشم به مدّت طولانی، احتمال ابتلا به نزدیک‌بینی در کودکان را افزایش می‌دهد. بنابراین شاید یکی از بهترین راهکارها برای کاهش ریسک ابتلای فرزندتان به نزدیک‌بینی این باشد که به او بگویید: «برو بیرون و بازی کن!» بعضی از تحقیقات اخیر ثابت کرده‌اند که صرف کردن زمان بیشتر در فضای باز ممکن است به کاهش احتمال ابتلای کودکان به نزدیک‌بینی یا کم کردن سرعت پیشرفت نزدیک‌بینی آنها کمک کند.

همچنین، با توجه به اینکه بچه‌ها معمولاً اگر مشکلی در دید داشته باشند آن را مطرح نمی‌کنند، بهتر است حتی اگر دیدشان خوب به نظر می‌رسد، سالی یک بار به چشم‌پزشک مراجعه کنید و دید آنها را چک کنید، تا دکتر بتواند چک کند که دید آنها چقدر و با چه سرعتی تغییر می‌کند.

نزدیک‌بینی دژنراتیو

در اغلب موارد، نزدیک‌بینی صرفاً یک عارضه ساده است و خطری برای سلامتی چشم ندارد، ولی گاهی می‌تواند چنان پیش‌رونده و شدید باشد که به عنوان یک بیماری دژنراتیو (بدخیم) شناخته شود.

نزدیک‌بینی دژنراتیو یا بدخیم وضعیتی نسبتاً نادر است که به نظر می‌رسد علت آن موروثی است؛ در کودکی شروع می‌شود، و می‌تواند منجر به نابینایی شود. در نزدیک‌بینی بدخیم ممکن است زیاد شدن طول کره چشم چندین بار رخ بدهد و منجر به پشرفت سریع و شدید نزدیک‌بینی و در نهایت نابینایی شود. نزدیک‌بینی بدخیم همچنین ریسک آب مروارید را افزایش می‌دهد.

منبعمنبعمنبع