نزدیک‌بینی (بخش اول)

نزدیک‌بینی (بخش اول)

نزدیک‌بینی (به انگلیسی Myopia) شایع‌ترین علت اختلال بینایی در افراد زیر 40 سال است که در سال‌های اخیر با سرعتی نگران‌کننده در حال افزایش است. نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد که تا سال 2050 حدود 25 درصد جمعیت روی کره زمین نزدیک‌بین خواهند بود و به تدریج نیمی از جمعیت جهان به این اختلال دچار خواهند شد.

علت ایجاد نزدیک‌بینی چیست؟

نزدیک‌بینی زمانی رخ می‌دهد که طول کره چشم بزرگتر از حد عادی است و در نتیجه، پرتوهای نور به جای آنکه دقیقاً بر روی سطح شبکیه متمرکز شوند در نقطه‌ای جلوی شبکیه متمرکز می‌شوند. همچنین، نزدیک‌بینی می‌تواند نتیجه تحدّب بیش از حد قرنیه یا عدسی چشم، در مقایسه با طول کره چشم باشد. در برخی موارد، نزدیک‌بینی ناشی از مجموعه‌‌ای از این عوامل است.

عارضه نزدیک‌بینی معمولاً در کودکی شروع می‌شود، و در صورتی که والدین نزدیک بین‌باشند، احتمال بروز این عارضه در فرزند آنها بیشتر خواهد بود. در اغلب موارد، میزان نزدیک‌بینی در سنین اولیه بزرگسالی به مقدار ثابتی می‌رسد، اما در برخی موارد با بالا رفتن سن میزان این عارضه تغییر می‌کند.

علائم نزدیک‌بینی

افراد نزدیک‌بین در خواندن علائم جاده و دیدن واضح اشیاء دور دچار مشکل هستند، اما قادرند اشیاء نزدیک را به خوبی ببینند و برای مطالعه، یا استفاده از کامپیوتر مشکلی ندارند.

علائم دیگر شامل تنگ کردن چشم، خستگی چشم، و سردرد است. احساس خستگی هنگام رانندگی یا فعالیت‌های فیزیکی نیز می‌تواند از علائم اختلال نزدیک‌بینی باشد.

چنانچه علیرغم استفاده از عینک یا لنز تماسی، همچنان این علائم را دارید، به چشم‌پزشک یا اپتومتریست مراجعه کنید، چون ممکن است نیاز به شماره بالاتری داشته باشید.

درمان نزدیک‌بینی

نزدیک‌بینی را می‌توان با عینک‌های طبی، لنزهای تماسی، یا جراحی انکساری اصلاح کرد.

  • عینک: بسته به درجه نزدیک‌بینی، ممکن است نیاز به استفاده از عینک یا لنز تماسی به صورت دائمی یا صرفاً در مواقعی مثل رانندگی، تماشای فیلم، یا دیدن تخته سیاه داشته باشید.

عدسی‌های فشرده یا با ایندکس بالا (high-index lenses) که سبک‌تر و ظریفتر هستند، و عدسی‌های دارای پوشش آنتی‌رفلکس انتخاب مناسبی برای عینک افراد نزدیک‌بین هستند. همچنین، عدسی‌های فتوکرومیک راهی برای محافظت از چشمان شما در برابر اشعه‌های مضر UV و نور آبی است و نیاز شما را به عینک آفتابی طبی برطرف می‌کند.

عینک افراد نزدیک‌بین دارای شماره‌ منفی است؛ هر قدر میزان نزدیک‌بینی شما بیشتر باشد، این شماره‌ هم بالاتر است.

 

  • جراحی: با استفاده از جراحی انکساری ممکن است نیاز به استفاده از عینک یا لنز کاهش پیدا کند یا کاملاً برطرف گردد. جراحی انکساری اغلب با استفاده از لیرز اگزایمر و به یکی از دو روش زیر انجام می‌شود.
  • PRK: در روش PRK لیزر با برداشتن لایه‌ای از بافت قرنیه آن را مسطح‌تر میکند و باعث می‌شود پرتوهای نور در جای صحیح خود بر روی شبکیه متمرکز شوند.
  • لیزیک (LASIK): جراحی لیزیک رایج‌ترین نوع جراحی انکساری است. در این روش برش نازکی از سطح قرنیه بلند می‌شود، با کمک لیزر تراش داده می‌شود و سپس این لایه‌ به جای اولیه خود برگردانده می‌شود.

 

  • ارتوکراتولوژی: ارتوکراتولوژی یکی از روش‌های غیرجراحی برای درمان نزدیک‌‌بینی است. در این روش نوعی لنز سخت را در طول شب در چشم قرار می‌دهید که در طول خواب شکل قرنیه را تغییر می‌دهد و صبح آنها را از چشم خارج می‌کنید. قرنیه‌ شما شکل جدید را به طور موقت حفظ می‌کند و در طول روز می‌توانید بدون نیاز به عینک یا لنز دید خوبی داشته‌باشید.

ارتوکراتولوژی و استفاده از روش درمان انکساری قرنیه (CRT) با استفاده از لنز تماسی سخت برای اصلاح نزدیک‌‌بینی خفیف تا متوسط مناسب است. این روش برای افرادی مناسب است که به سن مناسب برای جراحی لیزیک نرسیده‌اند یا واجد شرایط عمل جراحی نیستند.

 

  • کاشت لنز: یکی از دیگر گزینه‌های جراحی برای اصلاح نزدیک‌‌بینی، لنزهای قابل کاشتی هستند که با نام phakic IOL شناخته می‌شوند. این روش برای افرادی با ویژگی‌های زیر مناسب است:
  • افرادی که درجه نزدیک‌بینی بالایی دارند
  • افرادی که قرنیه آنها نازکتر از حد معمول است و در نتیجه نمی‌توانند از روشهای جراحی انکساری با لیزر استفاده کنند.

 

منبع