مقایسه عمل لازک و لیزیک

مقایسه‎ ی عمل لازک و لیزیک

عمل جراحی چشم لازک (LASEK)  برای اصلاح نزدیک‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم انجام می‎ شود. در میان انواع جراحی‎ های لیزر اصلاح عیوب انکساری چشم لیزیک محبوب‎ ترین عمل است، اما برای افرادی که شرایط لازم برای انجام لیزیک را ندارند، لازک یا PRK می‎ توانند گزینه‎ های مناسبی باشند و نتایجی قابل مقایسه با لیزیک به وجود آورند. لازک نیز مانند لیزیک به وسیله لیزر اگزیمر انجام می‎‌شود و با تغییر شکل مجدد قرنیه اجازه می‎‌دهد تا نور ورودی به چشم به درستی روی شبکیه متمرکز شود و دید فرد بدون عینک یا لنزهای تماسی واضح ‎تر شود.
 

تفاوت اساسی در نحوه انجام لیزیک، لازک و PRK مربوط به نحوه آماده ‎سازی چشم برای درمان با لیزر است:

در عمل جراحی لازک، فلپ لولایی در لایه‎ اپیتلیال چشم ایجاد می‎ شود که در مقایسه با فلپ قرنیه‎‌ی ایجاد شده درعمل لیزیک (شامل اپیتلیال و بافت استرومای عمیق‎ تر) بسیار نازک‎تر است.این امر از اهمیت ویژه‎‌ای برخوردار است زیرا اگر قرنیه چشم شما به اندازه‌‎ای نازک باشد که شرایط لازم برای انجام عمل لیزیک را نداشته باشید، می ‎توانید تحت جراحی لازک قرار گیرید.

در تکنیک لازک هرگونه عارضه مربوط به فلپ قرنیه که ممکن است در لیزیک اتفاق بیفتد وجود ندارد و احتمال از بین رفتن بیش از حد قرنیه با لیزر اگزیمر و به خطر افتادن تمامیت ساختاری چشم خیلی کمتر است. با اجتناب از فلپ یا برش عمیق‎تر، احتمال ابتلا به خشکی چشم که پس از عمل جراحی لیزیک اتفاق می‎ افتد نیز کمتر خواهد بود.

همچنین برای نمره‎های بالای نزدیک‎بینی(که برای اصلاح خطای انکسار نیاز به برداشتن بافت بیشتری از قرنیه‎ی مرکزی دارد)، یا اگر شغل یا فعالیت‎های معمول  شما چشم‌هایتان را در معرض آسیب دیدگی قرار می‎دهد و یا باعث از بین رفتن فلپ قرنیه‎ی ایجاد شده در عمل جراحی لیزیک می ‎شود، لازک می‎تواند گزینه مناسب‎تری باشد.

توجه به این نکته مهم است که لازک معمولاً در مقایسه با جراحی لیزیک باعث ناراحتی بیشتر و مدت زمان بهبودی طولانی‏ تری می‎‌شود.

 

مقایسه‎‌ی عمل لازک و پی‎ آر‎کی PRK

عمل لازک بسیار شبیه PRK است. در هر دو عمل به جای ایجاد فلپ قرنیه‎ ی ضخیم‎ تر مانند عمل جراحی لیزیک، از بلند کردن اپیتلیوم بسیار نازک برای دسترسی به بافت‎ های عمیق‌‎تر قرنیه استفاده می‎ شود. تفاوت کلیدی بین لازک وپی‎آر‏کی در این است که لازک لایه‎ ی اپیتلیال را حفظ و جایگزین می‎کند در حالی که در پی ‎آر‎کی اپیتلیوم کاملاً برداشته و دور ریخته می‎ شود و یک لایه‎ ی اپیتلیال جدید در طی چند روز بعد از عمل دوباره به جای آن رشد می ‎کند.

در ابتدا، بسیاری از جراحان تصور می‎‌کردند که با حفظ اپیتلیوم زمان بهبودی لازک سریع ‎تر ازپی ‎آر‎کی خواهد بود. با این حال، در عمل، بسیاری از جراحان دریافته ‎اند که بهبود لایه‎ ی اپیتلیال جایگزین در لازک اغلب در مقایسه با رشد یک لایه ‌ی اپیتلیال جدید بعد از پی ‎آر‎کی، مدت زمان بیشتری طول می ‎کشد.
به این ترتیب، پی ‎آر ‏کی محبوب‎‌ترین روش “فرسایش سطحی” (پی ‎آرکی، لازک و اپی لیزیک) است.

منبع