محافظت از چشم در طول فصل زمستان

محافظت از چشم در طول فصل زمستان

اکثر افراد می‌دانند که محافظت از چشم در طول فصل تابستان بسیار مهم است. در این فصل بیشتر روزها آفتابی است و امکان آسیب اشعه UV به چشم و پوست بسیار زیاد است. اما، بسیاری نمی‌دانند که اشعه خورشید در روزهای ابری یا در طول فصل زمستان هم می‌تواند به همان میزان آسیب‌زا باشد. برای لذّت بیشتر از فصل سرما، علاوه بر استفاده از ضدآفتاب، راه‌های محافظت از چشم در این فصل را بیاموزید.

استفاده از عینک آفتابی

وجود ابر مانع تابش اشعه UV خورشید نمی‌شود. همچنین، برف تا هشتاد درصد اشعه UV خورشید را منعکس می‌کند، بنابراین در روزهای برفی دوبرابر در معرض اشعه مضر UV هستید. به‌علاوه، در روزهای آفتابی بازتاب نور خورشید از سطح برف حتّی می‌تواند باعث آفتاب‌سوختگی قرنیه و از دست دادن بینائی به طور موقّت شود که به آن برف‌کوری گفته می‌شود و می‌تواند بسیار دردناک باشد. همچنین، محافظت از چشم در برابر اشعه مضر آفتاب احتمال ابتلا به آب‌مروارید یا تباهی لکه زرد را کاهش می‌دهد. بنابراین، بسیار مهم است که در طول روزهای پائیزی و زمستانی نیز از عینک آفتابی محافظ در برابر اشعه UV استفاده کنید.

در صورتی که از عینک طبّی استفاده می‌کنید نیز، گزینه‌های مختلف عینک‌هایی وجود دارند که همزمان بینائی شما را اصلاح، و چشمان شما را از آفتاب محافظت می‌کنند.

عینک آفتابی انتخابی شما باید بین 99 تا 100 درصد اشعه‌های UVA و UVB را دفع کند. در صورتی‌که عینک آفتابی چنین خصوصیتی داشته باشد، این مورد در لیبل آن ذکر می‌شود. در لیبل بسیاری از عینک‌های آفتابی UV 400 ذکر شده. این بدان معناست که این عینک چشم شما را از تمام اشعه‌های مضر محافظت می‌کند.

بسیاری از عینک‌های آفتابی جنبه تزئینی دارند و در آنها صرفا از عدسی‌های رنگی استفاده شده است. این عینک‌ها اشعه‌های مضر را دفع نمی‌کنند. برای اطمینان از خرید عینک مناسب فقط از فروشنده‌های معتبر خرید کنید.

محافظت از چشم هنگام ورزش‌های زمستانی

فصل زمستان به خاطر فعّالیت‌هایی نظیر سورتمه‌سواری، اسکی، یا برف‌بازی، فصل محبوبی است. امّا در ارتفاعات میزان اشعه UV که به چشم می‌رسد بیشتر هم می‌شود. بنابراین، برای محافظت چشم‌ها از اشعه خورشید (حتّی در روزهای ابری) و همچنین بادهای شدید و سرما، که باعث خشکی چشم می‌شوند، از عینک‌های آفتابی حفاظ‌داری استفاده کنید که 99 تا 100 درصد اشعه UV را دفع می‌کنند.

مبارزه با خشکی چشم

در فصل سرما امکان خشکی و احساس ناراحتی در چشم بیشتر است، علی‌الخصوص اگر در محیط‌هایی باشید که دارای شومینه یا هیترهای تابشی و امثال آن هستند که هوای داغ در محیط می‌دمند. بنابراین در این فصل باید همیشه قطره‌ چشمی در دسترس داشته باشید تا در صورت نیاز برای مرطوب کردن چشم و جلوگیری از احساس ناراحتی از آن استفاده کنید. در مورد علائم و راه‌های مبارزه با خشکی چشم بیشتر مطالعه کنید. (لینک به مقاله خشکی چشم)

جلوگیری از عفونت چشم در زمستان

در فصل سرما، افراد زمان بیشتری را در محیط‌های سربسته و با در و پنجره بسته سپری می‌کنند. در نتیجه احتمال بیشتری وچود دارد که ویروس از فردی که به آنفلوآنزا یا بیماری دیگری مبتلاست به ما منتقل شود. همچنین، در این فصل به خاطر خشکی یا احساس ناراحتی در چشم، افراد معمولا بیشتر به چشم‌های خود دست می‌زنند، که می‌تواند باعث انتقال باکتری به چشم شود. با شستن مرتّب چشم‌ها، جلوگیری از خشکی چشم، و اقدامات پیشگیرانه برای حفظ سلامتی، از چشمانتان در برابر عفونت محافظت کنید.

 

منبع