عمل لیزیک چشم

عمل لیزیک چشم

لیزیک از جمله رایج‎ ترین جراحی‎ های لیزر چشم برای درمان میوپیا (نزدیک‎بینی)، هایپروپی(دوربینی) و آستیگماتیسم است. کلمه “LASIK” مخفف “laser-assisted in situ keratomileusis” است.
عمل لیزیک مانند سایر انواع جراحی‎ های انکساری، باعث تغییر شکل قرنیه می ‎شود تا نور ورودی به چشم بتواند برای دید واضح‎ تر به درستی بر روی شبکیه متمرکز شود.
جراحی لیزیک اساساً عاری از درد است و برای هر دو چشم فقط 15 دقیقه طول می‎کشد. نتایج بهبود بینایی- بدون عینک یا لنزهای تماسی – بلافاصله پس از عمل آشکار می‎ شوند و معمولاً بینایی در طی چند روز بهبود یافته و تثبیت می ‎شود.
علاوه بر عمل لیزیک، تعداد دیگری از جراحی‎های تصحیح بینایی مانند  PRK ، LASEK و جراحی phakic IOL نیز وجود دارند که بیمار می‎تواند با توجه به عیوب انکساری و نیازهای خود هریک از آن‎ها را انتخاب کند.

 

جراحی لیزیک چطور انجام می ‎شود؟

ابتدا جراح لیزیک شما با یک ابزار جراحی کوچک به نام میکروکراتوم یا با لیزر فموتوسکوند، یک فلپ یا دریچه ‎بسیار نازک و سطحی در قرنیه شما ایجاد می کند.
جراح سپس برای دسترسی به قرنیه زیرین (به نام استروما) نوار حلقوی عقب را جمع می کند و با استفاده از لیزر اگزیمر Excimer مقداری بافت قرنیه را خارج می کند.
لیزرهای اگزیمر یک پرتو نوری ماوراء بنفش خنک ایجاد می ‎کنند تا مقادیر میکروسکوپی بافتی را که از قرنیه خارج شده، بیرون بیاورند. بر اثر این تغییر نور ورودی به چشم با دقت بیشتری روی شبکیه متمرکز می‎ شود و سبب بهبود بینایی می‎ شود.

در افراد نزدیک‎ بین، هدف این است که قرنیه صاف شود؛ در افراد دوربین، قرنیه با شیب تندتری مورد نظر است. لیزرهای اگزیمر همچنین می ‎توانند با صاف کردن قرنیه‎ی نامنظم به شکل عادی‎ تر آستیگماتیسم را اصلاح کنند.
پس از از بین بردن بافت قرنیه توسط لیزر، دریچه‎ی بسیار نازک قرنیه مجدداً در جای خود قرار می‎ گیرد و ناحیه‎ای که بافت قرنیه برداشته شده بود را می ‎پوشاند. در طول دوره بهبودی پس از عمل، دریچه به قرنیه زیرین پیوند می‎ خورد. 
عمل جراحی لیزیک فقط با قطره‎ های بی‎ حسی موضعی انجام می ‎شود و به باند یا بخیه نیازی ندارد.

 

قبل از عمل لیزیک
در این روش پیش از هر اقدامی چشم ‎پزشک شما برای اطمینان از سلامتی چشم ‎هایتان، آن‎ها را مورد معاینه دقیق قرار می‎دهد و شکل و ضخامت قرنیه، اندازه مردمک، عیوب انکساری(نزدیک‎ بینی، دوربینی و آستیگماتیسم) و سایر شرایط چشم شما را ارزیابی می کند؛ همچنین پرده‎ی اشک بر روی سطح چشم شما ارزیابی خواهد شد و ممکن است پیش از لیزیک یک دوره‎ی درمان احتیاطی برای کاهش خطر ابتلا به خشکی چشم برای شما تجویز شود.
معمولاً از وسیله‎ای خودکار به نام توپوگرافی قرنیه برای اندازه گیری انحنای سطح جلویی چشم شما و ایجاد “نقشه‎ای” از قرنیه ‎تان استفاده می ‎شود.
چشم‎پزشک شما همچنین در مورد تاریخچه سلامت عمومی و داروهایی که مصرف می‏کنید از شما سؤال می کند تا تشخیص دهد که شما شرایط انجام لیزیک را دارا هستید یا خیر.
شما باید قبل از معاینه چشم و قبل از عمل لیزیک، استفاده از لنزهای تماسی را برای مدت زمانی که توسط پزشک توصیه می شود (به طور معمول حدود دو هفته) متوقف کنید. دلیل این امر این است که لنزهای تماسی می توانند به طور موقت شکل طبیعی قرنیه شما را تغییر دهند.

 

در طی لیزیک چه انتظاری داشته باشید
قبل از شروع عمل جراحی لیزیک، برای جلوگیری از هرگونه ناراحتی در طول عمل، در چشم شما قطره ‎های بی حسی چشمی ریخته می‎شود. همچنین ممکن است پزشک‎تان از سایر داروها نیز استفاده کند تا به آرامش شما کمک کند.
چشم شما زیر لیزر قرار خواهد گرفت و از ابزاری به نام اسپکولوم برای باز نگه داشتن پلک‎های شما استفاده می‌شود.
جراح قبل از ایجاد فلپ یا دریچه بر روی قرنیه از نشانگر جوهر استفاده می‎کند تا قرنیه را علامت‎ گذاری کند. برای جلوگیری از حرکات چشم یا تماس که می‎تواند بر کیفیت فلپ تأثیر بگذارد، یک حلقه‎ مکش جلوی چشم شما قرار می‎گیرد.
پس از ایجاد فلپ قرنیه، جراح از رایانه ای برای تنظیم لیزر اگزیمر برای نمره ‎ی خاص چشم شما استفاده می‎کند.
سپس در حالی که جراح شما از طریق میکروسکوپ چشم‎ تان را می‎بیند از شما می خواهد تا مدت کوتاهی به یک نور هدف نگاه کنید و لیزر پالس‎ های نور را به قرنیه شما ارسال می‎کند.
نور لیزر باعث تغییر شکل بدون درد قرنیه می‎شود، اگرچه ممکن است فشاری بر چشم خود احساس کنید. وقتی که لیزر در حال کار است، شما صدای کلیک مداومی نیز خواهید شنید.
لیزیک بر روی هر چشم به طور جداگانه انجام می شود و هر عمل فقط در حدود پنج دقیقه طول می ‎کشد.

 

بلافاصله بعد از عمل جراحی لیزیک
پس از اتمام عمل لیزیک ، برای کامل شدن روند درمان، جراح شما برای شما مدت کوتاهی استراحت تجویز خواهد کرد و ممکن است بلافاصله پس از انجام عمل، احساس سوزش یا خارش موقتی داشته باشید.
پس از یک معاینه‎ ی مختصر بعد از عمل، شما می‎توانید به خانه بروید. فقط باید از شخصی بخواهید شما را به خانه برساند. (شما نمی ‎توانید بعد از لیزیک رانندگی کنید تا اینکه روز بعد چشم پزشک ‎تان شما را معاینه کند و تأیید کند تصحیح دید شما مطابق با استاندارد قانونی رانندگی است).
بلافاصله پس از عمل، بینایی شما تار و مبهم خواهد بود، اما وضوح دیدتان باید تا صبح روز بعد بهبود یابد.
بینایی شما باید در طی چند روز تثبیت شود و به پیشرفت خود ادامه دهد، اگر چه در موارد نادر ممکن است چندین هفته یا بیشتر طول بکشد. در بیشتر افراد ، بینایی فوراً بهبود می یابد.
شما می‎ توانید روز بعد از عمل به سرکار بروید اما برخی پزشکان حداقل یک روز استراحت را توصیه می ‎کنند.
همچنین معمولاً توصیه می شود حداقل برای یک هفته از هرگونه ورزش شدید خودداری کنید، زیرا این امر باعث آسیب دیدگی چشم می‎ شود و بهبود را تحت تأثیر قرار می دهد.
به طور کلی، روز بعد از عمل باید به چشم‎ پزشک یا جراح لیزیک خود مراجعه کنید.
در معاینه ‎اولیه، میزان بینایی شما اندازه گیری می ‎شود تا اطمینان حاصل شود که رانندگی بدون عینک و لنزهای تماسی برای شما بی خطر است.
مانند هر عمل جراحی دیگری، پیروی از دستورالعمل پزشک و مصرف هرگونه داروی تجویز شده برای شما بسیار مهم است.
همچنین، از مالش چشم خودداری کنید، زیرا احتمال کمی وجود دارد که قبل از اینکه فلپ به استروما زیربنای قرنیه بپیوندد آسیب ببیند.

 

نتایج طولانی مدت
جراحی لیزر چشم مزایای بی شماری دارد و می تواند کیفیت زندگی شما را به طرز چشمگیری افزایش دهد.
اکثر افراد بعد از عمل به بینایی 20 /20 یا بالاتر می ‎رسند، اما نتایج لیزیک در افراد متفاوت است. برخی از افراد ممکن است فقط بینایی 20/40 یا کمتر داشته باشند.
ممکن است به دنبال اصلاح دید با لیزر، همچنان نیاز به استفاده از عینک یا لنزهای تماسی داشته باشید، اگرچه میزان استفاده‎ ی شما به طور معمول بسیار کم‎تر از گذشته خواهد بود.
اگر بعد از لیزیک دچار خطای انکساری خفیف هستید و می‎ خواهید برای برخی فعالیت ‎های خاص مانند رانندگی در شب بینایی واضح ‎تری داشته باشید، غالباً لنزهای طبی با پوشش آنتی‎ رفلکس، می‎توانند مفید باشند.
همچنین ، اگر بعد از لیزیک به نور آفتاب حساس هستید، عینک‎ هایی با لنزهای فتوکرومیک می ‎توانند باعث کاهش فتوفوبیا و در نتیجه دید واضح ‎تر و راحت‎ تری شوند.
در حالی که لازیک سابقه‏ ی موفقی دارد، ممکن است عوارضی نیز به همراه داشته باشد. این موارد شامل عفونت و دیدن هاله‎ی نور (هاله‎هایی که در اطراف چراغ و یا سایر منابع نور ظاهر می شوند) است.
درصد کمی از افراد پس از عمل جراحی اولیه لیزیک برای رسیدن به وضوح بینایی قابل قبول، به عمل لیزیک یا روش “لمسی” نیاز دارند.
شما همچنین ممکن است به دلیل افت طبیعی بینایی به نام پیرچشمی که ابتلا به آن از سن 40 سالگی اتفاق می ‎افتد، همچنان نیاز به عینک  مطالعه داشته باشید.
در حالی که عمل جراحی لیزیک از موفقیت بالایی برخوردار است، باید درمورد نگرانی ‎هایی که ممکن است قبل از عمل داشته باشید با پزشک یا جراح خود صحبت کنید.

منبع