عمل جراحی لازک

عمل جراحی لازک

عمل جراحی چشم لازک (LASEK)  نوعی PRK برای اصلاح میوپیا (نزدیک‎بینی)، هایپروپیا (دوربینی) و آستیگماتیسم است.  لازک روش ‎های خاصی از هر دو عمل  لیزیک و PRK را ترکیب می‎ کند.
لیزیک محبوب‎ترین عمل جراحی لیزر چشم است، اما برای افرادی که شرایط لازم برای انجام لیزیک را ندارند، PRK  یا لازک می‎توانند گزینه‎های مناسبی باشند و نتایجی قابل مقایسه با لیزیک به وجود آورند. مانند سایر انواع جراحی‎ های اصلاح عیوب انکساری، لازک به وسیله ‎ی لیزر اگزیمر و با تغییر شکل مجدد قرنیه اجازه می‎ دهد تا نور ورودی به چشم به درستی روی شبکیه متمرکز شود و دید فرد بدون عینک یا لنزهای تماسی واضح‎ تر شود.
تفاوت اساسی در نحوه‎ی انجام لیزیک، لازک وPRK  مربوط به نحوه آماده‎ سازی چشم برای درمان با لیزر است:

در عمل لیزیک، با استفاده از میکروکراتوم یا ابزار جراحی لیزر فمتوسکوند یک “فلپ” یا دریچه‎ی مدور باریک بر روی سطح چشم ایجاد می شود. جراح سپس برای دسترسی به استروما و تغییر شکل بافت قرنیه با استفاده از لیزر اگزیمر، نوار حلقوی عقب را پس می زند. سپس این فلپ به موقعیت اصلی خود بازگردانده شده و به عنوان یک باند طبیعی عمل می کند و چشم را بهبود می‎ بخشد. فلپ به طور ایمن و بدون بخیه به چشم پیوند می ‎خورد و بهبودی نسبتاً سریع رخ می دهد.
در طی PRK ، به جای ایجاد فلپ قرنیه مانند روش لیزیک، جراح لایه ‎ی بیرونی بسیار نازک قرنیه به نام اپیتلیوم (که مانند “لایه ای از پوست” روشن است که قرنیه را پوشانده است) را به طور کامل از بین می‎ برد. سپس استروما در زیر قرنیه با لیزر اگزیمر اصلاح شکل می ‎یابد و در طی پنج روز لایه‎ی مخاطی جدیدی تشکیل می‎ شود.

 لازک شامل کمی لیزیک و PRK است. در این روش مانند PRK، اپیتلیوم قرنیه از لایه زیرین استروما جدا می‎ شود. اما به جای از بین بردن کامل و دور ریختن این بافت، مانند PRK ، جراح لازک یک “فلپ” فوق العاده نازک از اپیتلیوم را به یک طرف قرنیه (جایی که همچنان به چشم چسبیده است) منتقل می ‎کند. پس از اتمام درمان با لیزر، بافت اپیتلیال برای پوشاندن استرومای لیزر شده روی سطح چشم مجدداً در جای خود قرار می‎ گیرد و یک لنز تماسی به عنوان بانداژ روی چشم قرار می‎ گیرد تا اپیتلیوم در جای خود ثابت شود.

نوعی دیگر از جراحی های لیزر چشم نیز وجود دارد که epi-LASIK یاe-LASIK  نامیده می‎شود و بسیار شبیه لازک است. در این روش به جای استفاده از الکل برای شل کردن اپیتلیوم مانند لازک، در اپی‎لیزیک جراح به طور معمول از تیغه پلاستیکی صاف استفاده می‎ کند تا ورق اپیتلیال را از چشم جدا کند. این امر از واکنش الكل جلوگیری می‎ كند و می تواند سلول های اپیتلیال را از بین ببرد.
لیزیک ، PRK و لازک هر سه از موفقیت‎های زیادی برخوردارند و نتایج مشابهی نیز دارند.  نمی‎توان گفت در طولانی مدت یکی لزوماً از دیگری بهتر است، اما در روش لازک در هفته اول بینایی نسبت به LASIK و PRK تارتر است.
بعد از یک معاینه‎ ی دقیق چشم، جراح چشم شما را در مورد بهترین نوع جراحی لیزر چشم با توجه به نیازهای فردی ‎تان راهنمایی می‎ کند.

 

از لازک چه انتظاری داشته باشید

قبل از جراحی

 جراح چشم شما معاینه دقیقی از چشم و سلامت عمومی‎ تان به عمل می ‎آورد تا اطمینان حاصل کند که شما شرایط لازم برای جراحی لازک را دارید. بسیاری از جراحان چشم تنها در صورتی که شرایط انجام جراحی لیزیک را نداشته باشید، لازک را توصیه می‎کنند. در صورت استفاده از لنزهای تماسی، پزشک به طور معمول به شما دستور می دهد قبل از انجام معاینات برای جراحی لیزر چشم، استفاده از آن‎ها را برای مدتی متوقف کنید، زیرا این لنزها می‎توانند شکل طبیعی قرنیه‎ ی شما را تغییر دهند.
از آنجا که قادر نخواهید بود بعد از جراحی رانندگی کنید، باید از کسی بخواهید شما را به خانه برساند و همچنین نیاز دارید که – حدود یک هفته در موارد معمولی – از کارتان مرخصی بگیرید تا چشم‎تان بهبود یابد و بینایی‎ تان بهتر شود.

در حین جراحی

ابتدا قطره ‎های بی حسی در چشم شما ریخته می‌شود. سپس جراح با استفاده از تیغ ظریفی به نام ترفین برش دایره‎ای شکلی در اپیتلیوم قرنیه ایجاد می‎کند. ترفین یک ناحیه کوچک از قوس دایره شکل را بدون برش رها می‎کند، بنابراین “فلپ” اپیتلیال ایجاد شده همچنان به چشم متصل است. یک محلول الکلی رقیق شده تقریباً 30 ثانیه روی چشم قرار می گیرد، که لبه‎های اپیتلیوم را شل می کند و به جراح این امکان را می دهد تا فلپ شل شده اپیتلیوم را به آرامی به طرفین حرکت دهد.
سپس لیزر اگزیمر روی چشم قرار می‎گیرد تا شکل استرومای قرنیه را تغییر داده و دید شما را اصلاح کند. پس از اتمام درمان با لیزر، فلپ اپیتلیال مجدداً روی چشم قرار می ‎گیرد.
پس از جراحی یک لنز تماسی ویژه که به عنوان یک باند محافظ عمل می کند، روی چشم شما قرار می‎ گیرد.
عمل جراحی چشم لازک به صورت سرپایی انجام می‎شود و باید حدود 15 دقیقه برای هر چشم طول بکشد. شما در حین انجام این عمل هشیار هستید و نباید دردی احساس کنید، اما ممکن است جراح شما یک آرام بخش ملایم به شما بدهد تا کمک کند آرامش خود را حفظ کنید.

بعد از جراحی

پس از عمل جراحی لازک بعد از مدت کوتاهی استراحت می‎ توانید به خانه برگردید. در اکثر افراد در چند روز اول پس از لازک ناراحتی خفیف تا متوسط ​​ گزارش می‏ شود.
شما نیاز دارید که لنزهای تماسی “بانداژ” را به مدت تقریباً چهار روز روی چشم خود نگه دارید، تا سلول‎های اپیتلیال سطح بهبود یافته و بازسازی ‎شوند. همچنین پزشک شما حداقل سه هفته استروئیدهای موضعی و آنتی بیوتیک‎ برای کمک به بهبودی و به حداقل رساندن خطر عفونت تجویز می‎کند.
به طور کلی، بهبودی بینایی بعد از لازک (و اپی لیزیک) به طور قابل توجهی کندتر از لیزیک و PRK است. بهبود بصری اولیه لازک می تواند تا یک هفته طول بکشد (بر خلاف 24 ساعت در موارد معمولی لیزیک) و نتایج نهایی پس از چند هفته تا چند ماه پدیدار خواهند شد.

نتایج لازک و PRK مشابه نتایج عمل لیزیک است. اکثر افراد بعد از جراحی لیزر دید 20/20 به دست می‎ آورند و تقریباً همه آنها بینایی 20/40 یا بهتر خواهند داشت. بسته به میزان خطای انکسار شما ممکن است هنوز نیاز به استفاده از عینک یا لنزهای تماسی داشته باشید، اما نمره عینک ‎تان به میزان قابل توجهی پایین خواهد آمد.
عمل جراحی چشم لازک مانند لیزیک و PRK ، لزوماً راه حلی برای پیرچشمی که کاهشی طبیعی مربوط به سن است، نیست. پزشک شما ممکن است جراحی پیرچشمی را به جای این عمل به شما توصیه کند.

خطرات و عوارض جانبی
عوارض لازک و PRK مشابه عوارض لیزیک است. عوارض جانبی می توانند شامل اختلالات بینایی از جمله موارد زیر باشند:
• تاری دید، دیدن هاله و تابش خیره کننده
• برگشت قابل توجه نمره‎ چشم که ممکن است نیاز به جراحی بعدی یا استفاده به عینک یا لنزهای تماسی برای برخی از فعالیت ها داشته باشد.
• خشکی چشم
• عفونت چشم و سوزش

لازک خطرات مربوط به فلپ قرنیه که در لیزیک وجود دارند را ندارد، با این وجود جراحی لازک برخی از عوارض منحصر به فرد خود را دارد.
در برخی موارد، لایه نازک اپیتلیال ایجاد شده در طول لازک به اندازه کافی قوی نیست و نمی ‎تواند در منطقه تحت درمان جایگزین شود پس ممکن است مانند آن چه که در PRK اتفاق می‎افتد، از بین برود. به طور معمول، این اتفاق خطری ایجاد نمی ‎کند، اما اگر نمره‎ نزدیک بینی بسیار بالایی دارید، احتمال بیشتری وجود دارد که دید تاری داشته باشید.
محلول الكل مورد استفاده در طول لازک باعث آسيب بافتي به سلول‌ هاي اپيتليال مي‎شود كه روند بهبودي پس از عمل را كند مي‌كند. در اپی‎لیزیک بهبودی به طور معمول سریعتر انجام می شود زیرا هیچ الکلی برای ایجاد ورق اپیتلیال استفاده نمی‎ شود.
جراحی چشم لازک یک جایگزین ایمن و مؤثر برای لیزیک است، اما به دلیل بهبودی سریع ‎تر بینایی و ناراحتی‎ کم‎تر در لیزیک، تنها درصورتی که شما شرایط لازم برای انجام عمل لیزیک را نداشته باشید، انجام می ‎شود.
یک چشم‎پزشک باتجربه می تواند تشخیص دهد آیا لازک بهترین جراحی تصحیح بینایی مطابق با نیازهای فردی شما است یا خیر. 

منبع