سیگار کشیدن چه اثری بر سلامت چشم دارد؟

امروزه مضرات سیگار کشیدن برای سلامتی بدن برای همه مبرهن است. برای مثال، همه می‌دانند که سیگار کشیدن باعث سرطان ریه می‌شود. ولی شاید کمتر کسی بداند که سیگار کشیدن می‌تواند باعث آسیب به بینایی و حتی کوری شود.

آب‌مروارید

آب‌مروارید، هرچند قابل درمان، ولی مهمترین عامل نابینایی در جهان است. ریسک ابتلا به آب مروارید در افراد سیگاری دو یا سه برابر افراد غیرسیگاری است. سیگار کشیدن به دو طریق باعث ایجاد آب‌مروارید می‌شود. اولاً، وقتی رادیکال‌های آزاد موجود در دود تنباکو با سطح چشم تماس پیدا می‌کنند، به پروتئین‌های عدسی و غشای سلولی عدسی آسیب وارد می‌کنند. ثانیاً، سیگار کشیدن باعث کاهش سطح آنزیم‌ها و آنتی‌اکسیدان‌هایی می‌شود که می‌توانند پروتئین‌های آسیب‌دیده عدسی را از بین ببرند.

تباهی لکه زرد

هر چه فرد بیشتر سیگار بکشد، ریسک ابتلای او به تباهی لکه زرد بیشتر خواهد بود. این بیماری به تدریج به لکه زرد شبکیه آسیب می‌رساند و موجب از دست رفتن دید در مرکز نقطه دید می‌شود. نتایج تحقیقی در دانشگاه منچستر نشان می‌دهد که افرادی سیگاری تا چهار برابر بیشتر احتمال ابتلا به تباهی لکه زرد دارند.

یوئیت 

یوئیت از دیگر بیماری‌های جدی چشمی است که سیگار کشیدن می‌تواند زمینه‌ساز آن باشد. یوئیت به التهاب یوه، یعنی لایه میانی کره چشم گفته می‌شود. یوئیت می‌تواند باعث آسیب بافت چشم و نابینائی دائمی شود.

رتینوپاتی دیابتی

احتمال ابتلای افراد سیگاری به دیابت 30 تا 40 درصد بالاتر است. رتینوپاتی دیابتی، که یکی از عوارض احتمالی دیابت است، به آسیب عروق خونی شبکیه چشم در اثر قند خون بالا گفته می‌شود و می‌تواند منجر به نابینایی شود. سیگار کشیدن سرعت پیشرفت رتینوپاتی دیابتی را سه یا چهار برابر می‌کند، زیرا باعث انقباض عروق خونی چشم و کاهش دریافت خون در چشم می‌شود. در نتیجه سرخرگها سخت می‌شوند و روند تخریبی سرعت می‌یابد. سیگار کشیدن باعث می‌شود چشم‌ها بیشتر در معرض ترکیبات مضر باشند، و در عین حال تأمین اکسیژن و مواد مغذی خون کاهش می‌یابد.

خشکی چشم

اگر دود سیگار باعث خشکی، التهاب و خارش چشمتان می‌شود، شما تنها نیستید. دود سیگار حاوی بیش از 7000 ماده شیمیائی است که به چشم‌ها آسیب می‌رساند و آنها را تحریک می‌کند. زیرا لایه محافظتی رطوبت را، که گرد و غبار و ذرات خارجی را از چشم دور می‌کند، از بین می‌برد. مواد شیمیائی موجود در دود سیگار حتی می‌تواند باعث تغییر ترکیب اشک چشم، و تحریک بیشتر چشم شود.

بیماری‌های چشمی نوزاد

سیگار کشیدن فقط به چشمان خودتان آسیب نمی‌زند، بلکه می‌تواند باعث آسیب به چشمان کودک متولد نشده‌تان نیز بشود. در صورتی که جنین پیش از تولد، چه از طریق مادر یا محیط، در معرض دود سیگار باشد، احتمال ابتلا به مشکلات بینایی خواهد داشت.  برای مثال سیگار کشیدن مادر می‌تواند منجر به ابتلای نوزاد به رتینوپاتی نوزادان زودرس شود. نوعی بیماری که در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به نابینایی شود.

همچنین دود سیگار از عوامل شناخته شده انحراف چشم (چپ‌چشمی) است. 

 

منبع