راه هایی برای محافظت از بینایی


دلایل اصلی نابینایی و کم‎بینایی، بیماری‎های مرتبط با سن مانند تباهی لکه‎ ی زرد (دژنراسیون ماکولا)، آب‎مروارید ، بیماری شبکیه ناشی از دیابت و آب‎سیاه است.
در اینجا به بیان نکاتی مفید برای کمک به جلوگیری از کاهش بینایی در برابر این بیماری‎های چشمی مرتبط با سن و سایر موارد ذکر شده می‎پردازیم:

 

 1. بررسی کنید ‎که آیا در معرض خطر بیماری های چشمی قرار دارید یا خیر.
  از سابقه سلامتی خانواده خود آگاه باشید. آیا شما یا هر یک از اعضای خانواده‎تان از دیابت رنج می برید یا سابقه فشار خون بالا دارید؟ آیا شما بالای 60 سال هستید؟ هر یک از این صفات خطر ابتلا به بیماری‎های بینایی چشم را افزایش می‎دهد.
 2. برای بررسی دیابت و فشار خون بالا معاینات بدنی منظم انجام دهید. 
  در صورت عدم درمان ، این بیماری ‎ها می توانند باعث ایجاد مشکلات چشمی شوند. دیابت و فشار خون بالا به ویژه ، می‎توانند منجر به از دست دادن بینایی بر اثر بیماری شبکیه ناشی از دیابت، دژنراسیون ماکولا و سکته‎های چشمی شود.
 3. به علائم هشداردهنده تغییر در بینایی خود توجه کنید.
  اگر در بینایی خود تغییراتی مشاهده کردید، سریعاً به پزشک چشم خود مراجعه کنید. برخی از علائمی که باید به آن‎ها توجه داشته باشید که عبارتند از: دوبینی، دید مبهم و مشکل در دیدن در شرایط نور کم.
  سایر علائم و نشانه‎های مشکلات جدی چشم که باید توجه فوری به آن‎ها داشته باشیم عبارتند از: قرمزی چشم ، فلاش‎های مکرر نوری ، اجسام شناور و درد چشم و تورم.
 4. به طور منظم ورزش کنید.

        مطالعات نشان می دهند که ورزش منظم – مانند پیاده‎ روی سریع – می تواند خطر ابتلا به تخریب ماکولا  وابسته به سن را تا 70 درصد کاهش دهد.

 1. از چشمان خود در برابر اشعه‎ ی ماوراءبنفش(UV)مضر محافظت کنید.
  هنگامی که در طول روز بیرون از منزل هستید، همیشه از عینک آفتابی استفاده کنید تا چشمان‎ تان 100 درصد در برابر پرتوهای مضر ماوراء بنفش خورشید محافظت شوند. این کار همچنین به کاهش خطر ابتلا به آب مروارید، پنگوکولا و سایر مشکلات چشم کمک کند.
 2. رژیم غذایی سالم و متعادلی داشته باشید.
  تحقیقات نشان داده ‎اند که آنتی‎اکسیدان ‎ها احتمالاً می ‎توانند خطر ابتلا به آب ‎مروارید را کاهش دهند. آنتی‎ اکسیدان‎های مورد نیاز بدن شما به بهترین شکل از یک رژیم غذایی حاوی مقادیر فراوان میوه و سبزیجات رنگارنگ یا سبز تیره تامین می ‎شوند. مطالعات همچنین نشان داده ‎اند که خوردن ماهی سرشار از اسید های چرب امگا 3 می‎تواند خطر ابتلا به دژنراسیون ‎ماکولا را کاهش دهد.
  همچنین می‎ توانید رژیم غذایی خود را با ویتامین‎ های چشمی کامل کنید تا مطمئن شوید که مقادیر کافی از مواد مغذی مورد نیاز برای سالم نگه داشتن چشم خود را دریافت می‎ کنید.
 3. معاینه چشم سالیانه را فراموش نکنید.
  یک معاینه چشم جامع که شامل گشاد کردن مردمک چشم می‎شود، می ‎تواند خطر ابتلا به بیماری های عمده چشم مانند بیماری شبکیه ناشی از دیابت که هیچ علائم هشدار دهنده‎ی اولیه ‎ای ندارند را تشخیص دهد.
  معاینه چشم همچنین می تواند از به روز بودن نسخه‎ شما برای عینک یا لنزهای تماسی‎ تان اطمینان حاصل کند و کمک کند تا شما در حد امکان واضح ‎ترین و مطمئن‎ ترین دید را داشته باشید.
 4. سیگار نکشید.
  خطرات بسیار سیگار کشیدن به خوبی ثابت شده است. افرادی که سیگار می‎ کشند بیشتر در معرض خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولای وابسته به سن، آب مروارید ، یووئیت و سایر مشکلات چشم هستند.
 5. ازعینک‎ های ایمنی استفاده کنید.
   حتماً هنگام کار با ابزار(مخصوصاً چرخ و دیگر ابزارهای برقی) یا مشارکت در ورزش‎های پرتحرک، عینک ایمنی داشته باشید. با استفاده از عینک ایمنی می ‎توان از بیشتر آسیب ‎های چشمی مربوط به کار و ورزش که می‎تواند باعث از بین رفتن دائمی بینایی شود جلوگیری کرد.