راهنمای انتخاب عینک آفتابی مناسب

راهنمای انتخاب عینک آفتابی مناسب

 

عینک‎های آفتابی راه‎حلی آسان برای محافظت چشم‎ها در برابر پرتوهای ماوراء‎بنفش(UV) نور خورشید هستند و باعث می‎شوند بتوانیم به راحتی در فضاهای خارجی و در معرض نور خورشید قرار بگیریم.

 

قرارگرفتن طولانی در معرض پرتوهای ماوراءبنفش می‎تواند باعث تخریب سطح خارجی و همچنین سیستم داخلی چشم شود که گاهی منجر به آب‎مروارید و یا دژنراسیون ماکولا(شایع‎ترین علت کوری در افراد مسن) می‎شود.

متخصصین چشم معمولا توصیه می‎کنند از عینک‎های آفتابی و عینک‌های لبه‎دار به هنگام قرارگرفتن بلندمدت در برابر پرتوهای آفتاب و آفتاب گرفتن استفاده کنیم به‎خصوص اگر در نواحی مرتفع و نزدیک به خط استوا زندگی می‎کنید.

خبر خوب این‎که عینک‎های آفتابی که از چشم شما محافظت می‎کنند نباید لزوما گران باشند و شما حتی می‎توانید آن‎ها را از داروخانه‎های محل‎تان هم تهیه کنید. متاسفانه، پرداخت هزینه‎های سنگین بابت خرید عینک‎های آفتابی نمی‎تواند متضمن کیفیت بالا و محافظت موثر از چشم‎های شما باشد. بخشی از مشکل آنجاست که استانداردها و برچسب‌های مربوط به محافظت واقعی نیستند که می‎تواند خیلی گمراه‎کننده باشد.

این‎جا به بیان چند نکته می‎پردازیم که هنگام خرید عینک‎های آفتابی باید همواره به یاد داشته باشید:

 

محافظت UV

 

گول رنگ و هزینه را نخورید. توانایی محافظت در برابر اشعه‌ی ماوراءبنفش ربطی به تیرگی لنز عینک و قیمت محصول ندارد. هر دو مورد لنزهای شیشه‎ای و پلاستیکی می‎توانند میزانی UV را جذب کنند و این میزان جذب می‎تواند با افزودن بعضی مواد شیمیایی به مواد لنز در هنگام تولید و یا افزودن پوشش‎های مخصوص لنز بهبود یابد. همیشه عینک‎هایی با برچسب مسدود کننده 99 تا 100 درصد اشعه ماوراءبنفش انتخاب کنید. بعضی از برچسب‎های عینک عنوان جذب UV تا 400nm دارند که به معنای جذب 100 درصد UV است.

 

پوشش

 

پوشش عینک آفتابی یعنی محافظت از چشمان شما. عینک‎های آفتابی که نواحی اطراف شقیقه‎ها را می‎پوشانند، از ورود پرتوهای خورشید از کنار عینک شما جلوگیری می‎کنند. مطالعات نشان می‏‎دهند اشعه‎های UV از کنار بسیاری از عینک‎ها عبور می‎کنند و از کارایی و فایده عینک‎های آفتابی می‎کاهند.

 

جلوگیری از ورود نور

 

عینک‎های آفتابی باید 75 تا 90 درصد از نور مریی را مسدود کنند. برای این‎که از به حد کافی تیره بودن عینک‎تان مطمئن شوید، عینک‎تان را روبروی آینه امتحان کنید. اگر بتوانید چشم‎هایتان را به راحتی ببینید، عینک‎تان به احتمال زیاد خیلی روشن است.

 

کیفیت لنز

 

به یکنواخت بودن رنگ لنزها دقت کنید. همه‎ی سطح عینک باید کاملا رنگی یکدست داشته باشد و در بعضی نقاط کم‎رنگ‎تر و یا پررنگ‎تر نشود. برای بررسی عیوب لنز عینک را به فاصله قد دستتان از خودتان دور کرده و از داخل عینک خط صاف مثل لبه‎ی یک در را ببینید. لنز را به آرامی در سطح همان خط حرکت دهید. اگر خط صاف کج شد، تاب خورد منحنی شد و یا حرکت کرد، لنز دچار مشکل است.

 

ویژگی‎های خاص

 

تصمیم بگیرید می‎خواهید عینک‎تان کدامیک از این ویژگی‎ها را داشته باشد. مثل ماشین‎ها عینک‎های آفتابی هم می‎توانند آپشن‎های زیادی داشته باشند.

 

 

 

پولاریزه

 

لنزهای پولاریزه انعکاس نور به هنگام بازتاب از سطوح صاف مثل سطح آب را کاهش می‌دهند. این نوع لنزها می‎توانند به ویژه در هنگام رانندگی، قایق‌رانی و یا در برف بسیار مفید باشند. پولاریزه ربطی به پوشش UV ندارد، پس شما باید همچنان از محافظت UV عینک خود اطمینان حاصل کنید.

 

پوشش آینه‌ای

 

این لایه‎های نازک پوشش متالیک می‎توانند از میزان نور مرئی ورودی به عینک شما بکاهند. این نوع لنزها در محیط‎های دارای انعکاس زیاد به کار می‎روند و معمولا در عینک‎هایی که کاملا اطراف چشم را می‎پوشانند استفاده می‎شوند تا پوست اطراف چشمان شما را نیز محافظت کنند. توجه داشته باشید که این پوشش نیز با UV متفاوت است و پوشش ماوراءبنفش را تضمین نمی‎کند.  

 

لنزهای مدرج

 

 این لنزها به طور دائم از بالا به پایین یا از بالا و پایین به سمت وسط سایه ایجاد می‎کنند. لنزهای مدرج یک‎دید (در بالا تاریک و روشن‎تر در پایین) می توانند از تابش خیره‎کننده در آسمان جلوگیری کنند، اما به شما اجازه می دهند تا برای رانندگی دیدی واضح در پایین عینک داشته باشید، اما در برف و یا در ساحل.چندان مفید نیستند. لنزهای دوگانه(تاریک در بالا و پایین و روشن‎تر در وسط) ممکن است برای ورزش‎هایی که در آن‎ها نور از آب یا برف بازتاب می‎شود، مانندقایق‎رانی یا اسکی بهتر باشند.

فتوکرومیک

 این نوع لنزها به طور خودکار در نور زیاد تیره می‎شوند و در نور کم روشن‎تر می‎شوند. اگرچه لنزهای فتوکرومیک ممکن است جذاب UV باشند (برچسب باید این را مشخص کند)، تطبیق آن‎ها با شرایط مختلف نور می تواند چند دقیقه طول بکشد.

 

لنزهای مقاوم در برابر ضربه

 

در حالی که تمام عینک‎های آفتابی باید حداقل استانداردهای FDA در برابر مقاومت به ضربه را داشته باشند، هیچ لنزی واقعا ضد ضربه نیست. لنزهای پلاستیکی کمتر از لنزهای شیشه ای آسیب می‎بینند و پلی کربنات پلاستیک، که در بسیاری از عینک‎های آفتابی ورزشی استفاده می‎شود مقاومت بیشتری نسبت به پلاستیک معمولی دارد اما به راحتی خراشیده می شود. اگر می‎خواهید لنزهای پلی کربنات خریداری کنید، به دنبال آن‎هایی باشید که دارای پوشش مقاوم در برابر خراش هستند.

ایمنی چشم


به یاد داشته باشید، حتی بهترین عینک آفتابی، نمی تواند چشم شما را از برخی منابع نور شدید محافظت کند. جوشکاری، سولاریوم، ورزش‎های زمستانی و یا نگاه مستقیم به خورشید (حتی در خلال خورشید گرفتگی) همه برای جلوگیری از آسیب، نیاز به حفاظت ویژه دارند.

 

منبع