دیابت و تأثیر آن بر دید

دیابت و تأثیر آن بر دید: علائم، درمان، و معاینه چشم

اگر مبتلا به دیابت باشید، معاینه چشم سالانه می‌تواند بینایی شما را نجات ببخشد. آکادمی چشم‌پزشکی و انجمن دیابت امریکا معاینه سالانه چشم را برای افراد بالای 65 توصیه می‌کنند، اما همچنین به کسانی که خودشان مبتلا به دیابت هستند یا سابقه دیابت در خانواده دارند توصیه می‌شود که سالی یک بار برای معاینه چشم مراجعه کنند.

دیابت چگونه بینایی را از بین می‌برد؟

اثر تخریبی دیابت بر چشم‌ها، اعصاب، اندام‌ها و غدد داخلی ناشی از آن است که بدن فرد دیابتی قادر به ساخت انسولین یا استفاده مؤثر از آن نیست.

قند خون اضافی ناشی از بیماری دیابت به رگ‌های خونی کوچک آسیب می‌زند و جریان خون را مختل می‌کند، که باعث می‌شود خون به مویرگ‌های بافت‌ها نرسد. این امر منجر به نشت رگ‌های خونی، تورم و سایر عوارض وخیم می‌شود.

نشت مایعات ممکن است بر شکل و اندازه عدسی چشم اثر بگذارد و منجر به آب‌مروارید شود. همچنین دیابت می‌تواند باعث خونریزی و تورّم (تجمع مایع اضافی) در شبکیه، یعنی پرده پشت چشم که تصاویر بر روی آن تشکیل می‌شوند، بشود.

این اختلالات می‌توانند منجر به از دست رفتن بخشی از بینایی، یا باعث نابینایی کامل شوند. هر چه زودتر دیابت شما تشخیص داده شود، سریعتر می‌توانید جلوی آسیب‌های غیر قابل بازگشت آن بر بینایی را بگیرید.

مشکلات چشمی مربوط به دیابت

اگر فردی به مدت 20 سال مبتلا به دیابت باشد و مراقبت کافی برای جلوگیری از عوارض آن به عمل نیاورده باشد، احتمال آسیب ناشی از دیابت به شبکیه چشم او (معروف به رتینوپاتی دیابتی) 90 درصد است. رتینوپاتی دیابتی چهارمین علت نابینایی در جهان است.

هم خونریزی و هم جداشدگی شبکیه نیاز به جراحی دارند، اما حتی در صورت جراحی، ممکن است بخش زیادی از بینایی به صورت دائمی از بین برود.

تورم شبکیه، که اِدِم ماکولا نامیده می‌شود، در هر مرحله از دیابت ممکن است رخ دهد. این بیماری اصلی‌ترین عارضه ناشی از دیابت است که می‌تواند منجر به از دست دادن بینایی شود.

مویرگ‌های تغذیه نشده نیز باعث ایجاد آب‌سیاه یا گلوکوم می‌شوند؛ یک بیماری چشمی که به عصب‌های بینایی آسیب می‌زند.

اهمیت معاینه چشم برای دیابت

اکثر بیماران دیابتی هیچ گونه علائم چشمی ندارند و ممکن است بدون آن که متوجه جدی بودن وضعیت شوند، دید تار یا موج‌دار، یا از دست رفتن بخشی از بینایی را تجربه کنند. معاینه چشم می‌تواند به شناسایی زودهنگام این شرایط، قبل از اینکه باعث از دست رفتن طولانی مدت و غیرقابل برگشت بینایی و یا کوری شوند، کمک کند.

برای این امر معاینه چشمی معمولی کافی نیست و معاینه کامل بینایی ضروری است. چشم‌ها باید با قطره گشاد شوند تا چشم‌پزشک بتواند شبکیه را به طور کامل معاینه کند.

درمان اختلالات بینائی مربوط به دیابت

مراحل میانی بیماری‌های چشمی مرتبط با دیابت را می‌توان تا حد زیادی با جراحی لیزر و تزریق داخل چشمی داروهایی که از تورم شبکیه چشم و رشد رگ‌های خونی غیرطبیعی (به نام نئوواسکولاریزاسیون) جلوگیری می‌کنند، درمان کرد.

این تزریق‌ها در یک سوم بیماران بینایی را بهبود می‌بخشد و در 9 نفر از 10 بیمار، فراوانی مویرگ‌ها را تثبیت می‌کند.

آزمایش خون A1C می‌تواند با اندازه‌گیری میزان قند چسبیده به مولکول‌های هموگلوبین در سلول‌ها نشان دهد که وضعیت گلوکز در بدن شما چگونه است.

 دیابت و سلامت عمومی

قند خون بالا و کنترل نشده فقط به چشم‌ها آسیب نمی‌رساند، بلکه به قلب، عصب‌ها، کلیه‌ها و پاها نیز آسیب می‌زند، که ممکن است منجر به ناراحتی‌های قلبی، سکته، نیاز به دیالیز، قطع پا، و نوروپاتی‌های احتمالی، یعنی اختلالات دردناک در سیستم عصبی شما شود.

دیابتی‌ها باید قند خون خود را مدیریت کنند، یعنی عملکردی که بدن بقیه افراد به طور خودکار انجام می‌دهد را آگاهانه کنترل کنند. اینجاست که پزشکان عمومی و متخصصان غدد می‌توانند به شما کمک کنند، تا نه تنها بینایی، بلکه سلامت کلی شما را نیز حفظ کنند.

 

منبع