خشکی چشم در زمستان

خشکی چشم در زمستان؛ علل و راه‌های مقابله با آن
 
فصل زمستان، علاوه بر هوای سرد و برف، برای بعضی افراد خشکی چشم به ارمغان می‌آورد. وزش باد در محیط‌های باز، هوای خشک در محیط‌های بسته، و دمای بالای وسایل گرمایشی، همگی باعث خشک شدن اشک چشم می‌شوند.
چشمان ما برای سالم ماندن به رطوبت نیاز دارد. روی سطح چشم لایه‌های متعدّدی از رطوبت وجود دارد که از آب و روغن تشکیل شده است. وجود رطوبت روی سطح چشم برای جلوگیری از تاری دید، التهاب، و مشکلات چشمی دیگر ضروری است. اشک، که 99 درصد آن از آب تشکیل شده است، چشم‌ها را تمیز می‌کند و از سلّول‌های ظریف قرنیه محافظت می‌کند. 
در فصل زمستان با قرار گرفتن در معرض باد در بیرون از خانه و هوای گرم داخل خانه، ممکن است رطوبت چشم به طور ناگهانی تبخیر شود، و غدد اشکی نمی‌توانند با سرعت کافی لایه‌ی اشکی لازم برای مرطوب نگه داشتن سطح چشم را تولید کنند. 
خشکی چشم می‌تواند منجر به عوارض و علائم زیر شود، که معمولاً در هر دو چشم دیده می‌شوند:
 
• سوزش یا خارش
• درد
• قرمزی
• ریزش مداوم اشک از چشم، که واکنش چشم به خشکی سطح آن است
• تجمّع ترشّحات داخل یا اطراف چشم
• تاری دید یا خستگی چشم
• احساس وجود شیء خارجی در چشم 
مقابله با خشکی چشم در زمستان
با رعایت اصول زیر با نشانه‌های خشکی چشم مقابله کنید:
 
1. ایجاد رطوبت در خانه. معمولاً در فصل زمستان، با استفاده از وسایل گرمایشی، محیط خانه گرم نگه داشته می‌شود. امّا همین موضوع باعث تبخیر سریع رطوبت موجود در هوا، و در نتیجه خشکی پوست و چشم‌ها می‌گردد. با استفاده از یک دستگاه رطوبت‌ساز می‌توان مشکل خشکی هوای محیط را حل کرد. 
2. به بدن خود آب‌رسانی کنید. کم شدن آب بدن می‌تواند منجر به مشکلات متعدّدی شود. کاهش سطح انرژی در بدن، خشکی پوست، مشکلات گوارشی و خشکی چشم از جمله مشکلات شایع است. دقّت کنید که میزان آب مورد نیاز بدن بر اساس وزنتان را بیاشامید تا آب‌رسانی به بدن کافی باشد. 
3. مقدار امگای دریافتی خود را افزایش دهید. اسیدهای چرب امگا3 در مکمّل‌های دارویی روغن ماهی یافت می‌شوند. از آنجا لایه‌ی اشکی در واقع روغنی است، خوردن مکمّل امگا3 کیفیت لایه‌ی اشکی چشم را بهبود می‌دهد.
4. کمتر در معرض بخاری یا سایر گرمادهنده‌های تولیدکننده‌ی هوای خشک قرار بگیرید. در فصل زمستان معمولاً در خانه و اتومبیل درجه‌ی بخاری را زیاد می‌کنیم. این موضوع می‌تواند منجر به خشکی چشم در زمستان شود، علی‌الخصوص چنانچه وزش گرما مستقیماً به سمت صورت باشد. سعی کنید جهت وزش گرما را به سمت پاها تغییر دهید تا باعث خشکی چشم‌ها نشود. 
5. از قطره‌های چشم روان‌کننده استفاده کنید. قطره‌های چشم فوراً مشکلات خشکی چشم را برطرف می‌کنند و بدون نسخه قابل تهیّه هستند.
 
سندروم خشکی چشم
 
اگر نشانه‌های خشکی چشم را نه فقط در فصل زمستان، بلکه در تمام طول سال دارید، نباید ساده از آن بگذرید. خشکی دائمی چشم می‌تواند به قرنیه و سایر بافت‌های چشم آسیب بزند. لازم است با مشاوره با پزشک از روش‌های درمانی مناسب استفاده شود.