تفاوت پوشش هیدروفیلیک وهیدروفوبیک برای لنز

هیدرو: آب

فوبیک: ترس یا بیزاری نسبت به یک چیز خاص

فیلیک: علاقه داشتن، به خصوص به طور غیر عادی، به یک چیز خاص

 

به زبان ساده هیدروفوبیک به معنای آب ‎گریز و هیدروفیلیک آب ‎دوست است. اما در مورد پوشش‎های لنز این دو اصطلاح به چه معنی هستند و چه چیزی باعث ضد بخار بودن بعضی عینک‎ ها به ویژه عینک ‎های ایمنی می‎شود؟

 

هیدروفوبیک

بیشتر پوشش ‎های موجود در بازار هیدروفوبیک هستند.  پوشش‎ های ضد بخار مبتنی بر صابون هستند و با دفع و پخش رطوبت بخار، در اثر برخورد با لنز، کار می ‎کنند.  وقتی رطوبت پخش می ‎شود، بخار روی لنز از بین می ‎رود.  این پوشش بسیار موثر است، اما به دلیل داشتن پایه صابون، به مرور زمان از بین می ‎رود.

 

 

هیدروفیلیک

پوشش‎های هیدروفیلیک معمولا با عنوان رطوبت‎ دوست شناخته می‎ شوند.  برخلاف پوشش‎ های هیدروفوبیک که آب را دفع می‎کنند، پوشش ‎های هیدروفیلیک مانند یک اسفنج میکروسکوپی عمل می‎ کنند. قطرات کوچک رطوبت در تعامل با این پوشش جذب می‎ شوند و بخار را از بین می ‎برند. این روکش قادر است رطوبت زیادی را در خود نگه دارد و به طور طبیعی آن را از لبه لنزها آزاد کند و از بخار شدن مجدد آن‎ها جلوگیری کند. از آنجا که پوشش ‎های هیدروفیلیک مبتنی بر صابون نیستند، مانند پوشش‎های هیدروفوبیک شسته نمی‏ شوند.

چطور چنین چیزی ممکن است؟ به عبارت ساده، پوشش‎های هیدروفیلیک با فرمولی اختصاصی ساخته می ‎شوند که باندی پلیمری ایجاد می کند و به طور دائم پوشش را به لنزهای پلی‏ کربنات می ‎چسباند.

 

حتما قبل از خرید عینک سوال کنید که لنز شما چه نوع پوششی در برابر بخار آب دارد. هر دو پوشش هیدروفوبیک و هیدروفیلیک می‎توانند تاثیرات مثبتی داشته باشند، اما  یک پوشش به طور دائم باقی می ‎ماند، در حالی که دیگری با گذشت زمان از بین می‎ رود.