افتادگی پلک

پتوسیس(افتادگی پلک)، علل و درمان

پتوسیس(تئوسیس) به افتادگی پلک بالای یک چشم و یا هر دو چشم گفته می‌شود. افتادگی می‌تواند خفیف و به سختی قابل تشخیص باشد و یا آنقدر شدید باشد که کاملا مردمک را بپوشاند. پتوسیس می‌‎تواند در کودکان و بزرگسالان اتفاق بیفتد، اما معمولا بر اثر بالارفتن سن ایجاد می‌شود.

 

علائم افتادگی پلک

مشخص‌‏ترین علامت پتوسیس پایین ‎افتادگی پلک است. بسته به این‎که افتادگی چقدر شدید است، افراد دارای این عارضه دچار مشکلات بینایی می‌شوند. گاهی افراد سر خود را کج می ‎کنند تا بتوانند از زیر پلک ببینند یا ابروهای خود را به طور مرتب بالا می‎برند تا پلک‎هایشان بالا بروند.

میزان افتادگی در افراد مختلف متفاوت است. اگر فکر می ‎کنید دچار افتادگی پلک شده ‎اید، می‎توانید یکی از عکس‎ های اخیرتان را با عکسی از ده یا بیست سال پیش مقایسه کنید و تفاوت پوست پلک ‎هایتان را ببینید.

پتوسیس می‎تواند شبیه به درماتوكالاز (dermatochalasis) گروهی از بیماری های بافت همبند که باعث می شوند پوست چین خورده شود، به نظر برسد. این بیماری‎ها با تشکیل بافت الاستیک کمتر از حد معمول همراه هستند.

 

علل افتادگی پلک

پتوسیس می ‎تواند مادرزادی باشد و در همان ابتدای تولد تشخیص داده شود و یا بر اثر بالا رفتن سن، جراحت و یا آثار ثانویه‌ی جراحی آب مروارید و سایر جراحی‎ های چشم در افراد به وجود بیاید.

این عارضه همچنین می‌‎تواند بر اثر مشکلات عضلات نگهدارنده‎‌ی پلک‌ها که لواتور یا عضلات بالابرنده نامیده می‌شوند، به وجود آید. گاهی آناتومی صورت افراد باعث ایجاد مشکلاتی در عضلات بالابرنده می‎‌شود.

تومورچشم، اختلالات عصبی و یا بیماری ‎های سیستمیک مانند دیابت نیز از سایر علل افتادگی پلک هستند.

 

درمان افتادگی پلک

معمولا جراحی بهترین درمان برای افتادگی پلک است. جراحان معمولا عضلات نگهدارنده‎ ی پلک را تنگ می‎کنند تا پلک ‎ها را بالا ببرند و به بینایی بهتر و زیبایی بیشتر کمک کنند.

در موارد خیلی شدید که با ضعیف شدن عضلات بالابرنده همراه هستند، جراح پلک را به زیر ابرو پیوند می‎ زند. با این کار عضلات پیشانی به جای عضلات بالابرنده کار می‎ کنند و پلک ‎ها را بالا می‌‎برند.

 

خطرات احتمالی جراحی پلک

 

بعد از جراحی، اگرچه پلک‎ ها بالا می‎‌روند اما ممکن است قرینه نباشند. در موارد نادری هم ممکن است پلک ‎ها حرکت خود را از دست دهند.

برای انجام جراحی پلک انتخاب جراح از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا عملی‎ که به خوبی انجام نشود می‎تواند به ظاهری غیرمطلوب و چشم‎ های خشک ناشی از بسته نشدن کامل پلک‎ ها منجر شود.

قبل از انجام عمل پلک از تعداد جراحی‎ هایی که قبلا جراحتان انجام داده است، مطلع شوید و از ایشان بخواهید که عکس ‎های قبل و بعد از عمل بیماران قبلی ‌شان را به شما نشان دهند و اگر ممکن است اجازه دهند با یکی از بیماران در مورد تجربه‌ای که داشته ‎اند صحبت کنید.   

 

افتادگی پلک در کودکان

کودکانی که با پتوسیس خفیف و یا شدید متولد می ‌شوند، برای داشتن دید بهتر نیاز به جراحی پلک دارند. عدم درمان افتادگی پلک می‌تواند منجر به آمبلیوپی (کاهش بینایی در یک چشم) و بینایی ضعیف در تمام عمر شود.

همه ‎ی کودکان دچار افتادگی پلک، حتی موارد خفیف باید پزشک مراقبت از چشم خود را سالی یک بار ملاقات کنند. با بزرگ شدن این کودکان، چشم‎هایشان تغییر شکل می‌دهند و گاهی ممکن است با بدترشدن افتادگی پلک‌ها، مشکلات بینایی در آن‎ها به وجود بیاید.

پلک‌های افتاده و چشمان نیمه بسته معمولا با هم اشتباه گرفته می‌شوند، اما که این دو مورد کاملا با هم متفاوت هستند. پلک‎ های افتاده علامتی از بیماری پنهان و جدی چشمی است در حالی‌که چشمان نیمه بسته موروثی هستند و با هیچ عارضه‌ی چشمی در ارتباط نیستند.

 منبع