آیا کودکم به عینک نیاز دارد؟

آیا کودکم به عینک نیاز دارد؟

دوران کودکی زمان مهمی برای رشد و نمو چشم است. طی این دوران، تا سالهای قبل از نوجوانی، بخش‌های مهمی از چشم همچنان در حال رشد و تغییر هستند. بسیار مهم است که مشکلات چشمی احتمالی را در این دوره تشخیص دهید و برای اصلاح مشکلات بینایی اقدام کنید. این کار می‌تواند با انتخاب عینک برای کودک انجام شود. در این مقاله بررسی می‌کنیم که چشمان کودک شما چگونه رشد می‌کند و در صورت وجود مشکلات بینایی چه گزینه‌هایی در دسترس است!

آیا کودک شما نیاز به عینک دارد؟

سلامت بینائی کودکان می‌تواند بر آینده آنان تأثیر بگذارد. علی‌الخصوص زمانی که کودک وارد پیش‌دبستانی می‌شود و قدم در راه آموزش می‌گذارد، اهمیت این مسأله پررنگ‌تر می‌شود. عیوب بینایی اصلاح نشده یا مشکلات بهداشت چشم می‌تواند منجر به معضلات اجتماعی، تحصیلی و جسمی کودکان شود. اگر كودك نتواند در مدرسه تخته را به درستی ببیند یا در دیدن اشیاء یا متن كتابها در خانه دچار مشکل باشد، یادگیری‌اش به شدت كاهش می‌یابد. درصورت مشاهده نشانه‌هایی مانند موارد زیر هشیار باشید، زیرا می‌توانند نشان‌دهنده یک مشکل بینایی باشند:

 • نزدیک به تلویزیون نشستن یا کتاب را خیلی نزدیک به صورت نگه داشتن
 • تنگ کردن چشم یا خم کردن سر
 • مالیدن مرتب چشم‌ها
 • بازه زمانی توجه کمتر از میزان متناسب با سن کودک
 • چرخاندن چشم به داخل یا خارج
 • حساسیت به نور
 • مشکل در هماهنگی چشم و دست و بدن هنگام توپ‌بازی یا دوچرخه‌سواری
 • خودداری از رنگ‌آمیزی، پازل و سایر فعالیت‌هایی که دقت بالایی نیاز دارند

همه این رفتارها می‌تواند حاکی از آن باشد که کودک شما نیاز به عینک دارد، و باید فوراً تحت معاینه چشم‌پزشک قرار گیرد.

 

انتخاب عینک

در صورتی که مشکل نوزاد یا کودک ناشی از عیوب انکساری باشد، استفاده از عینک می‌تواند مشکل را برطرف کند و به آنها کمک کند که واضح ببینند. حتی نوزادان نیز می‌توانند از عینک استفاده کنند؛ عینک‌هایی که مخصوص آنها ساخته می‌شود، نرم است و روی صورت آنها می‌ماند.

برای نوزادان و کودکان به دلایلی از جمله موارد زیر عینک تجویز می‌شود:

 • ایجاد دید بهتر، به ویژه زمانی که یک چشم ضعیف است. این وضعیت “آمبلیوپی”یا “تنبلی چشم” نامیده می‌شود، و حالتی است که در آن یکی از چشم‌ها تقریباً سالم است، در حالیکه چشم دیگر مشکلاتی مثل دوربینی یا نزدیک‌بینی دارد.
 • صاف کردن چشم‌ها در صورتی که یک یا هر دو چشم چپ یا با هم ناهماهنگ باشند.
 • محافظت از یک چشم در صورتی که دید بسیار ضعیفی داشته باشد. همچنین در صورتی که نوزاد چشمانش را می‌خاراند، برای جلوگیری از آسیب به قرنیه می‌توان از عینک نوزادان استفاده کرد.
 • کمک به پیشرفت کودک. اگر کودک بهتر ببیند، می‌تواند سریعتر و بهتر نیز یاد بگیرد.

 

بعضی کودکان تحت هیچ شرایطی حاضر نیستند عینک بزنند. انتخاب عینکی که با بندهایی به سر نوزاد یا کودک نوپا متصل می‌شود می‌تواند به حل مشکل کمک کند. همچنین تشویق کودک به استفاده بیشتر از عینک می‌تواند کارساز باشد. انتخاب عینکی که برای کودک جذاب باشد (از نظر رنگ، شکل، نمره صحیح، و غیره) می‌تواند احتمال استفاده کودک از عینک را بیشتر کند. چنانچه عینک را برای انجام ورزش خاصی انتخاب می‌کنید، کودک را ملزم کنید که اگر می‌خواهد در آن شرکت کند، باید عینک بزند. سعی کنید در طول فرآیند انتخاب عینک، تا حد امکان کودک را دخیل کنید.

 

معاینه چشم در هر سن

انجمن چشم‌پزشکی امریکا توصیه می‌کند که حداقل هر دو سال یک بار به چشم‌پزشک مراجعه کنید، و اگر مشکل بینایی دارید در فواصل کوتاهتر چنین کنید. چشم نوزادان باید در حدود 6 ماهگی، و سپس در سه و پنج سالگی مورد معاینه قرار گیرد. بعد از شش سالگی، در صورتی که کودک مشکل چشمی نداشته باشد، باید هر دو سال یکبار توسط چشم‌پزشک معاینه شود.

چشم‌پزشک کودکان اختلالات نزدیک‌بینی، دوربینی، آستیگماتیسم، و همچنین توانایی حرکت چشم، همتراز بودن چشم‌ها، واکنش چشم به نور و تاریکی، و غیره را چک می‌کند.

تشخیص زودهنگام مشکلات چشمی قدم مهمی برای سلامت چشم کودک در آینده است.

 

منبع