آیا آسیب‌های چشمی قابل ترمیم است؟

آیا آسیب‌های چشمی قابل ترمیم است؟

آسیب‌ها و بیماری‌های متعددی سلامتی چشم‌ها و توانایی دیدن ما را تهدید می‌کنند. آب‌سیاه، تباهی لکه زرد، نزدیک‌بینی و دوربینی تنها بعضی از آنها هستند. در صورت ابتلا به هر یک از این موارد، آیا سلامتی چشم قابل بازیابی است؟ بعضی از این آسیب‌ها قابل ترمیم هستند و بعضی دیگر نه. در این مقاله به برخی بیماری‌های شایع چشمی اشاره می‌شود و بررسی می‌کنیم که آیا این موارد قابل درمان هستند یا خیر.

شبکیه و آسیب چشمی

یکی از مهم‌ترین بخش‌های چشم که دیدن را ممکن می‌کند شبکیه است. زمانی که به محیط پیرامون خود نگاه می‌کنیم، نور از قرنیه و عدسی عبور می‌کند و وارد چشم می‌شود. عدسی اشعه‌های نور را روی شبکیه متمرکز می‌کند. سلول‌های شبکیه نور را به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل می‌کنند که از طریق اعصاب بینایی به مغز منتقل می‌شوند و مغز تشخیص می‌دهد که چه می‌بینیم. آسیب به شبکیه منجر به مشکلات بینایی و حتی کوری می‌شود.

نزدیک‌بینی، دوربینی، و آستیگماتیسم

نزدیک‌بینی یکی از عیوب انکساری چشم است که باعث می‌شود اشیاء در فاصله‌ نزدیک واضح باشند ولی اشیاء دور تار به نظر برسند. در دوربینی، بالعکس، اشیاء دور واضح به نظر می‌رسند، در حالی که اشیاء نزدیک تار دیده می‌شوند.

آستیگماتیسم یا کژبینی یکی دیگر از عیوب انکساری شایع چشم است. در این بیماری قرنیه از حالت کروی خارج می‌شود و حالتی بیضی، مثل یک توپ راگبی، پیدا می‌کند. در نتیجه، چشم به جای یک نقطه سعی می‌کند روی چندین نقطه متمرکز شود و تصاویر، چه دور و چه نزدیک، تار می‌شوند. 

خوشبختانه نزدیک‌بینی، دوربینی، و آستیگماتیسم با استفاده از عینک، لنز طبی، و جراحی لازیک یا جراحی اصلاح عیوب انکساری قابل اصلاح هستند.

تباهی لکه زرد یا دژنراسیون ماکولا

این بیماری مهمترین دلیل نابینایی در سال‌های اخیر است. در صورت آسیب به لکه زرد که بخشی از شبکیه است، دید مرکزی از بین می‌رود. تباهی لکه زرد ممکن است به علل ژنتیکی، یا در طول زمان، به دلیل قرار گرفتن زیاد در معرض نور آبی به وجود بیاید. برای پیشگیری می‌توانید هنگام استفاده از موبایل، لپ‌تاپ، و سایر وسایل الکترونیکی که نور آبی ساطع می‌کنند از عینک کامپیوتر استفاده کنید. LED و چراغ‌های فلورسنت هم نور آبی ساطع می‌کنند که می‌تواند منجر به آسیب به شبکیه شود.  

آب‌سیاه

آب‌سیاه به گروهی از اختلالات چشمی گفته می‌شود که به عصب‌های بینایی آسیب می‌رساند و سبب نابینایی می‌شود. آب‌سیاه اغلب علائمی ندارد و بیمار زمانی متوجه مشکل خواهد شد که به تدریج دید محیطی خود را از دست می‌دهد. در صورت عدم درمان، به تدریج دید گوشه‌های چشم از بین می‌رود، طوری که انگار داخل تونل ایستاده‌اید. در صورت مراجعه منظم به چشم‌پزشک و تشخیص به موقع، با  استفاده از دارو، لیزر و/یا جراحی، می‌توان از سرعت پیشرفت آب‌سیاه از نوع زاویه باز کاست.

رتینوپاتی دیابتی

این بیماری در افراد مبتلا به دیابت شایع است و ناشی از آسیب به عروق خونی شبکیه در اثر قند خون بالاست. این عروق، در صورت آسیب، دچار تورم می‌شوند یا خون از آنها نشت می‌کند. در صورت عدم درمان، این بیماری منجر به کوری می‌شود. در حال حاضر، درمان‌های موجود صرفاً باعث جلوگیری یا کاهش سرعت پیشرفت بیماری می‌شود.

رتینوپاتی خورشیدی

نگاه کردن مستقیم به نور خورشید مضر است، اما شدت و قدرت انرژی ناشی از طول موج‌های نور در هنگام خورشیدگرفتگی چندبرابر هم می‌شود. با خیره شدن به خورشید در زمان خورشیدگرفتگی حتی برای یک لحظه، تعداد زیادی از سلول‌های شبکیه از بین می‌روند و ممکن است دچار رتینوپاتی خورشیدی شوید. این آسیب قابل ترمیم نیست.

جلوگیری از آسیب چشمی

با مراجعه مرتب به چشم‌پزشک می‌توانید از پیشرفت بیماری‌های چشمی جلوگیری کنید. چشم‌پزشک می‌تواند قبل از اینکه این آسیب‌ها شدید شوند و دید چشم‌ها از بین بروند آنها را تشخیص دهد. شما فقط یک جفت چشم دارید، پس باید به خوبی از آنها مراقبت کنید!

 

منبع