آب مروارید چیست؟

سه نوع شایع آب مروارید، علل، علائم و درمان

پوشیده شدن عدسی طبیعی چشم  یا همان آب‎ مروارید یکی از شایع‎ترین علل از دست ‎دادن بینایی در افراد بالای 40 سال و علت اصلی کوری در جهان است. انواع آب ‎مروارید عبارتند از:

آب مروارید تحت کپسولی خلفی (ساب کپسولار) که در پشت عدسی چشم رخ می‏‎دهد. مبتلایان به دیابت و افرادی که از داروهای استروئید دوز بالا استفاده می‎کنند بیشتر در معرض ابتلا به آب‎ مروارید نوع ساب‎ کپسولار قرار می‎گیرند.

آب‎ مروارید هسته ای (نوکلئار) که در مرکز عدسی تشکیل می‎شود. این نوع آب‎ مروارید معمولا با افزایش سن مرتبط است.

آب‎ مروارید قشری (کورتیکال) که معمولاً با کدرشدگی‎ های سفیدی در حاشیه لنز آغاز می‎شوند و تا مرکز ادامه می‎یابند، همراه است. این نوع از آب‎ مروارید در قشر عدسی که قسمتی از عدسی است که هسته را در بر می‎گیرد رخ می‎دهد.

علائم آب‎ مروارید

در ابتدا آب‎ مروارید تاثیر کمی بر بینایی شما دارد. ممکن است متوجه شوید دیدتان کمی تار شده است. مثل این‎که از یک قطعه شیشه ‎ی تار به بیرون نگاه کنید و یا به یک نقاشی امپرسیونیست نگاه کنید.

دید مه ‎‎آلود و تار می‎تواند از نشانه ‎های ابتلا به آب‎ مروارید باشد.

آب ‎مروارید می‎تواند باعث شود نوری که از خورشید و یا لامپ به چشم می‎رسد خیلی نورانی و خیره‎کننده شود. ممکن است متوجه شوید که هنگام رانندگی در شب نورهای خیابان نورانی ‎تر به نظر می‎ رسند و یا رنگ‎ ها دیگرمثل قبل شفاف نیستند.

علائم بیماری شما و این‎که چقدر زود اتفاق می‎افتند به نوع آب‎ مروارید شما بستگی دارند. وقتی نوع نامشخصی از آب‎ مروارید در چشم شما شکل می ‎گیرد، دید نزدیک‎ تان برای مدت کوتاهی بهتر می‎شود که به آن “دید دوم” گفته می‌شود.

متاسفانه این بهبودی دید مدت کوتاهی دوام دارد و با شدت گرفتن آب‎ مروارید از بین می‎رود. از سوی دیگر، آب مروارید ساب کپسولار تا زمانی که خیلی پیشرفته میشود هیچ علائمی نشان نمیدهد.

اگر احساس می‎ کنید دچار آب‎ مروارید شدهاید حتما باید توسط چشم‌ پزشک معاینه شوید.

علل آب‎مروارید

عدسی چشم ما مشابه لنز دوربین کار می‏‎کند و برای داشتن دیدی واضح، نور باید در شبکیه‎ی چشم متمرکز شود. عدسی همچنین تمرکز چشم را تنظیم می‎کند و به ما اجازه می‎دهد تا اجسام دور و نزدیک را ببینیم.

بافت عدسی از آب و پروتئین تشکیل شده است. برای این‎که عدسی شفاف باشد و نور از آن عبور کند، پروتئین باید به شکل دقیق و منظمی در عدسی قرار گیرد.

اما با بالا رفتن سن، مقداری از پروتئین ممکن است به صورت توده دربیاید و به صورت ابری قسمت کوچکی از عدسی را بپوشاند. این ابر در واقع همان آب‎مروارید است و با گذشت زمان بزرگتر خواهد شد و بخش بزرگتری از عدسی را پوشش خواهد داد. این امر دید را مشکل خواهد کرد.

کسی دقیقا نمی‎داند چرا با بالا رفتن سن عدسی چشم تغییر می‎کند و آب‎مروارید در آن تشکیل می‎شود، اما محققان در سراسر جهان عواملی را شناسایی کرده‎اند که باعث بروز و یا پیشرفت آب‎مروارید می‎شوند.

علاوه بر بالارفتن سن، عوامل زیر می‎توانند سبب بروز آب‎مروارید شوند:

 • اشعه ماوراء بنفش
 • دیابت
 • فشار خون
 • چاقی
 • سیگار کشیدن
 • استفاده طولانی مدت از داروهای کورتیکواستروئید
 • داروهای استاتینکه برای کاهش کلسترول استفاده می شود
 • آسیب‎دیدگی یا التهاب قبلی چشم
 • جراحی چشم
 • درمان جایگزینی هورمون
 • مصرف قابل توجه الکل
 • نزدیک‎بینی
 • سابقه خانوادگی

یک نظریه در مورد آب‎مروارید این است که بسیاری از موارد ابتلا به این بیماری تغییرات اکسیداتیو در عدسی چشم انسان است. مطالعات علم تغذیه نشان می‎دهد که مصرف میوه‎ها و سبزیجات که دارای آنتی ‎اکسیدان بالا هستند می‎تواند از ابتلا به انواع مشخصی از آب‎مروارید جلوگیری کند.

پیشگیری از ابتلا به آب‎مروارید

اگرچه در مورد این‎که آیا آب‎ مروارید قابل پیشگیری است یا نه اختلاف‎نظر قابل توجهی وجود دارد، برخی مطالعات نشان می‎دهند که برخی مواد مغذی و مکمل‎های غذایی می‎توانند ریسک ابتلا به آب ‎مروارید را کاهش دهند.

یک مطالعه ده ساله متخصصان سلامت زنان نشان داد که دریافت بیشتر ویتامین E و کاروتنوئیدهای لوتئین و زاكزانتین از مواد غذایی و مکمل ها با كاهش چشم‎گیر خطرات آب‎مروارید همراه است.

دانه آفتابگردان ، بادام و اسفناج از منابع غذایی خوب ویتامین E هستند و  لوتئین و زاكزانتین در اسفناج ، كلم پیچ و سایر سبزیجات با برگ سبز یافت می‎شوند.

مطالعات دیگر نشان داده اند که ویتامین های آنتی اکسیدانی مانند ویتامین C و غذاهای حاوی اسیدهای چرب امگا 3 ممکن است خطر آب مروارید را کاهش دهند.

قدم دیگری که می توانید برای کاهش خطر ابتلا به آب مروارید بردارید ، استفاده از عینک‎های آفتابی است که هنگامی که  خارج از منزل هستید، صد درصد اشعه UV خورشید را مسدود می کنند.

درمان آب ‎مروارید

با شروع علائم آب‎ مروارید ، شما ممکن است با استفاده از عینک ‎جدید ، بیفوکال‎های قوی، بزرگنمایی، نور مناسب یا سایر ابزار بصری ، بینایی خود را برای مدت کوتاهی بهبود بخشید. اما زمانی که آب‎مروارید تا اندازه‎ای پیشرفت کند که به طور جدی بینایی شما را مختل کند و بر زندگی روزمره شما تأثیر بگذارد، به جراحی فکر کنید.

 

بسیاری از افراد بینایی ضعیف را یکی از علائم اجتناب ناپذیر پیری می‎دانند، در حالی‎که جراحی آب مروارید یک روش ساده و نسبتاً بدون درد برای بازیابی بینایی است.

در حین عمل، جراح لنز ابری شما را از بین می برد و در بیشتر موارد آن را با یک لنز پلاستیکی شفاف داخل چشم  یاintraocular lens(IOL)   جایگزین می کند.

IOLها برای کاهش پیچیدگی جراحی وکمک بیشتر به بیماران همواره در حال پیشرفت هستند. IOL های اصلاح پیرچشمی به طور بالقوه به شما کمک می کنند تا در هر مسافتی دید واضحی داشته باشید. نوع جدید دیگری از آن‎ها اشعه ماوراء بنفش و نور آبی قابل مشاهده با انرژی زیاد را مسدود می کنند، که تحقیقات نشان می دهد ممکن است به شبکیه آسیب برساند.

 

عینک بعد از عمل جراحی آب مروارید

در اکثر موارد ، مگر اینکه IOL های تصحیح کننده پیرچشمی را انتخاب کنید، پس از جراحی آب مروارید همچنان به عینک مطالعه نیاز خواهید داشت. همچنین ممکن است برای اصلاح خطاهای انکسار باقیمانده و همچنین پیرچشمی به لنزهای تدریجی نیاز داشته باشید.

برای داشتن بهترین دید و راحتی با عینک تجویز شده پس از جراحی آب مروارید، از پزشک خود بخواهید که در مورد مزایای پوشش آنتی‎رفلکس یا ضد انعکاس و لنزهای فتوکرومیک توضیح دهد.

 

به چشم پزشک مراجعه کنید
تنها راه برای اطمینان از وجود آب مروارید ، مراجعه به پزشک چشم برای معاینه کامل چشم است.

 

منبع