آب سیاه

آب‎ سیاه چیست؟

آب‎ سیاه یا گلوکوما یک بیماری چشمی است که به اعصاب بینایی چشم(عصبی که چشم را به مغز متصل می کند) آسیب وارد می‎کند. این اختلال معمولا بر اثر ازدیاد زلالیه یا همان مایع درون چشم در قسمت جلویی چشم ایجاد می‎شود. در یک چشم سالم زلالیه اضافی از راه کانال‎هایی ریز که به آن‎ها شبکه ترابکولار گفته می‎شود دفع می‎شود و فشار ثابت می‎ماند، اما در چشم مبتلا به گلوکوما، این مایع چشمی مضاعف باعث ایجاد فشار در چشم و آسیب زدن به اعصاب بینایی می‎شود.

آب‎ سیاه از مهم‎ترین علت‎های کوری در افراد بالای شصت سال به شمار می‎رود، اما می‎توان با درمان به موقع از آن جلوگیری کرد.

 

انواع آب‌ سیاه

گلوکوما دو نوع عمده دارد که گلوکوما زاویه‎ باز و گلوکوما زاویه‌بسته نامیده می‎شوند.

 

گلوکوما زاویه باز

این نوع از آب‎ سیاه شایع‎ترین نوع آن است. این اختلال به طور تدریجی و زمانی که چشم نمی‎تواند زلالیه را به طور صحیح دفع کند اتفاق می‎افتد. در نتیجه، فشار چشمی ایجاد شده و به اعصاب بینایی صدمه می‎زند. این نوع از آب‎ سیاه بدون درد است و در مراحل اولیه در بینایی فرد تغییری ایجاد نمی‎کند. 

بعضی افراد اعصاب بینایی حساسی نسبت به فشار چشم دارند. بنابراین، بیشتر در معرض خطر ابتلا به آب‌سیاه قرار می‎گیرند. این افراد باید به طور مرتب مورد آزمایش‎ قرار گیرند تا علائم اولیه‎ آسیب به اعصاب بینایی در آن‎ها تشخیص داده شود.

 

گلوکوما زاویه بسته

این عارضه زمانی رخ می‎دهد که عنبیه‎ چشم به شبکه ترابکولار خیلی نزدیک باشد. عنبیه می‎تواند باعث بسته‎ شدن کانال‎های این شبکه شود. وقتی شبکه کاملا بسته شود، فشار چشم به سرعت بالا می‎رود و به حمله‎ حاد گلوکوما زاویه ‎بسته منتهی می‎شود که وضعیت چشمی بسیار خطرناکی است و نیاز به مراجعه فوری به چشم‎ پزشک دارد؛ در غیر این صورت فرد بینایی خود را از دست خواهد داد.

علائم حمله‎ حاد آب‌سیاه زاویه‏‌بسته عبارتند از:

  • تارشدن ناگهانی بینایی
  • درد شدید چشم
  • سردرد
  • حالت تهوع
  • استفراغ
  • دیدن حلقه های رنگین کمانی یا هاله‏ هایی اطراف چراغ ها

گلوکوما زاویه بسته، در بعضی افراد به آرامی پیشرفت می کند. به این حالت گلوکوما زاویه بسته مزمن گفته می شود که در ابتدا علائمی ندارد، بنابراین افراد تا زمانی که دچار صدمه شدید و یا حمله ای نشوند، از ابتلا به این بیماری بی ‎اطلاع هستند.

در صورت عدم درمان فوری، گلوکوما زاویه بسته می تواند به نابینایی منجر شود.

 

منبع