لنزهای تدریجی

لنز تدریجی چیست؟

 لنزهای تدریجی همان لنزهای مولتی‎فوکال بی‎خط هستند که از نظر ظاهری تفاوتی با لنزهای معمولی ندارند. در واقع، لنزهای تدریجی به شما کمک می‏کنند از همه‎ی فواصل دید واضحی داشته باشید اما خطی که روی لنزهای بایفوکال و تری‎فوکال بود را ندارند.

این لنزها همان مولتی‎فوکال‎های بدون خط یا مرز هستند که قدرت بزرگنمایی برای دید میانی و نزدیک در آن‎ها به صورت یکپارچه و به تدریج افزایش می‎یابد.

قدرت لنزهای تدریجی نقطه به نقطه در سطح لنز تغییر می‏کند و قدرت صحیح لنز برای دیدن اشیاء به طور واضح را تقریبا در همه‎ی فواصل فراهم می‎کند.

 

بایفوکال‌ها اما تنها دارای دو قدرت لنز هستند؛ یکی برای دید دور و دیگری که در نیمه‎ی پایینی لنز قرار دارد، برای فاصله مشخص مطالعه. محل اتصال این دو ناحیه قدرت کاملا متفاوت، توسط یک خط بایفوکال مشخص می‎شود که از مرکز لنز عبور می‎کند.

 لنزهای تدریجی معمولا لنزهای بایفوکال بی‏خط نیز خوانده می‎شوند زیرا فاقد خط مشخص بایفوکال هستند، اما این لنزها طراحی خیلی پیشرفته‎تری نسبت به بایفوکال یا تری‎فوکال‎ها دارند.

 

 

لنزهای تدریجی یا مولتیفوکال بدون خط برای داشتن ظاهری جوانانه‎تر:

 

اگر شما فردی بالای چهل سال هستید و برای دیدن حروف ریز با عینک فعلی‎تان به مشکل برخورده‎اید، لنزهای مولتی‏فوکال می‏توانند به کمک‎تان بیایند.

نگران نباشید شما مجبور نیستید عینک‎های زشت بی‎فوکال یا تری‎فوکال به چشم بزنید. برای بسیاری ار افراد لنزهای تدریجی بی‎خط گزینه بسیار بهتری هستند.

 

 

فواید لنزهای تدریجی:

بیشتر افراد معمولا بعد از 40 سالگی، زمانی که تغییرات مربوط به سن یا همان پیرچشمی توانایی دید نزدیک‎شان را کاهش می‎دهد به این لنزها نیاز پیدا می‎کنند.

برای افرادی که دچار پیرچشمی هستند، لنزهای تدریجی فواید بینایی و زیبایی زیادی نسبت به بایفوکال یا تری‎فوکال‎های سنتی دارند.

همانطور که پیش‏تر گفتیم، بایفوکال‌ها تنها دارای دو قدرت لنز هستند؛ یکی برای دید دور و دیگری برای فاصله مشخص مطالعه.

این ناحیه نزدیک‎بینی ترکیبی از نمره لنز برای دوربینی و قدرت بزرگنمایی اضافه برای کمک به دیدن حروف ریز و اشیاء نزدیک به طور واضح است که معمولا نمره‏ ی مضاعف بایفوکال نامیده می‎شود و به طور معمول، قدرت تشخیص فاصله16 اینچی مقابل را فراهم می‎کند.

تری‎ فوکال‏ها یک قدم فراتر می‎روند و دارای قدرت سومی برای دیدن اشیاء تا فاصله طول دست‎ها هستند. این قدرت “میانی” لنزهای تری‎فوکال در ناحیه افقی باریکی بین نواحی دوربینی و نزدیک‎بینی واقع شده است.

طراحی مولتی‎فوکال لنزهای تدریجی فواید زیر را به همراه خواهد داشت:

– تامین وضوح دید در همه‎ی فواصل(فراتر از دو یا سه فاصله‎ی دید)

– حذف پرش تصویر آزاردهنده موجود در بی‎فوکال و تری‏فوکال‎ها. جایی که چشم شما از خط مرزی این لنزها عبور می‎کند، وضوح دید اشیاء به طور ناگهانی تغییر می‎کند.

– داشتن ظاهری جوانانه‎تر به دلیل نداشتن خط بی‎فوکال (دلیل اصلی که مردم بیشتر از لنزهای تدریجی استفاده می‎کنند تا ترکیب بی‎فوکال‎ها و تری‎فوکال‎ها)

 

امروزه لنزهای تدریجی درجه یک بسیار راحتی وجود دارند به خصوص لنزهای دارای فرم آزاد تدریجی که با طراحی دیجیتال و ابزارهای تولید مدرن ساخته شده‎اند.

چشم‎پزشکان حرفه‏ای می‎توانند به شما در انتخاب بهترین برند لنز تدریجی با طراحی مخصوص نمره چشم‎هایتان و متناسب با نیازهای خاص‎ شما کمک کنند.

لنزهای تدریجی می‏توانند تقریبا برای همه‎ی کسانی که به لنزهای اصلاح دید برای وضوح دید اجسام دور احتیاج دارند و یا دچار مشکلاتی از قبیل نزدیک‎بینی، دوربینی وآستیگماتیسم هستند مناسب باشند.

منبع