لنزهای فتوکرومیک

لنزهای فتوکرومیک: ترنزیشنها و سایر لنزهای مطابق با نور

لنزهای فتوکرومیک، نوعی از لنزهای عینک هستند که در فضای باز شفاف (و یا تقریبا شفاف) هستند و در برابر نور آفتاب به طور خودکار تاریک می‎شوند. این لنزها معمولا “لنزهای مطابق با نور” و “لنزهای چند رنگ” نیز نامیده می‎شوند.

محبوب ترین نام تجاری لنزهای فتوکرومیک که در ایالات متحده فروخته می‎شوند، لنزهای ترنزیشن (شرکت ترنزیشن اپتیکال) هستند. به همین علت، بعضی افراد – از جمله بعضی از پزشکان چشم به لنزهای فتوکرومیک “لنزهای ترنزیشن ” نیز می‎گویند. اما برندهای دیگری از لنزهای فتوکرومیک نیز وجود دارند.

مولکول هایی که باعث تاریک شدن لنزهای فتوکرومیک می شوند، از طریق اشعه ماوراء بنفش خورشید فعال می شوند. از آنجا که اشعه‎های UV به ابرها نفوذ می‎کنند، لنزهای فتوکرومیک در روزهای بارانی نیز مثل روزهای آفتابی تیره می‎شوند.

لنزهای فتوکرومیک به طور معمول در داخل وسایل نقلیه تیره نمی‎شوند زیرا شیشه جلو بسیاری از اتومبیل‎ها اشعه های UV را مسدود می‎کنند. پیشرفت های اخیر در تکنولوژی به برخی از لنزهای فتوکرومیک اجازه می دهد تا با هر دو UV و نور مرئی فعال شوند و برخی از آن‎ها پشت شیشه جلو ماشین هم تیره می‎شوند.

لنزهای فتوکرومیک  تقریبا در تمام مواد و طرح‎های لنز، از جمله لنزهای با ضریب شکست بالا، دودید و لنزهای تدریجی در دسترس هستند. یکی از مزایای استفاده از لنزهای فتوکرومیک این است که آنها چشم را از 100 درصد از اشعه های مضر UVA و UVB آفتاب محافظت می‎کنند.

   از آنجا که قرار گرفتن در معرض آفتاب و اشعه ماوراء بنفش بعدها به آب مروارید منجر می‎شود، بهتر است  لنزهای فتوکرومیک را برای عینک‎های کودکان هم مثل عینک‎های بزرگسالان در نظر بگیرید. پلی کربنات امن‎ترین مواد لنز برای بچه‎ها است که 10 برابر بیشتر از سایر مواد لنز مقاومت فراهم می‎کند.

منبع