لنزهای تماسی- بخش اول

لنزهای تماسی

آیا در فکر این هستید که به جای استفاده مداوم از عینک، لنزهای تماسی را جایگزین کنید؟ و یا گاهی از لنزهای تماسی استفاده کنید؟ شاید قبلا از لنز استفاده کرده‌اید و قصد استفاده دوباره دارید که در این حالت تنها چند سوال در مورد لنزهای موجود خواهید داشت.

این راهنما به شما کمک خواهد کرد با آگاهی بیشتر در مورد انواع لنزهای موجود و لنز مناسب خودتان به عینک فروشی بروید. لنزهای تماسی به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند:

  • لنزهای تماسی نرم
  • لنزهای سخت (لنزهای GP یا قابل نفوذ)
  • لنزهای تماسی رنگی

لنزهای تماسی نرم

بیشتر افرادی که از لنزهای تماسی استفاده می‌کنند معمولا لنزهای تماسی نرم را انتخاب می‌کنند. پرطرفدار بودن این لنزها علت‌های مختلفی دارد. این لنزها با جدیدترین تکنولوژی اپتیک ساخته شده‌اند، به همین دلیل راحت، انعطاف‌پذیر و برای ساعات طولانی استفاده کاملا مناسب هستند. همچنین طراحی سازگار آن‌ها باعث شده تقریبا برای همه قابل استفاده باشند.

استفاده کنندگان این لنزها در مقایسه با لنزهای سخت که ناچار به رعایت الگوهای سخت مصرف هستند، از آزادی بیشتری برخوردارند. لنزهای نرم می‌توانند در ورزش هم‌ استفاده شوند، پس برای افرادی که می‌خواهند گاهی از عینک وگاهی از لنز استفاده کنند بسیار مناسب هستند.   

از آن‌جایی که افراد سبک زندگی‌های متفاوتی دارند، لنزهای تماسی نرم در انواع مدل‌ها موجود هستند:

روزانه یکبار مصرف

دو-هفته‌ای یکبار مصرف(هفته‌ای)

ماهانه یکبار مصرف

لنزهای طولانی مصرف

 

روزانه یکبار مصرف

لنزهای روزانه یکبار مصرف که به روزانه نیز شناخته می شوند، برای یک روز استفاده طراحی شده اند و پس از آن دور ریخته می‌شوند. آنها نیازی به محصولات اضافی نظیر مایع لنزهای تماسی ندارند، گرچه برخی از افراد ممکن است از قطره های چشم در دسترس برای جلوگیری از خشکی چشم استفاده کنند.

روزانه‌ها برای افراد زیر عالی هستند:
• افراد حرفه‎ای پر مشغله یا افرادی که تمایل به تمیز کردن و نگهداری روزانه ندارند.
• افرادی که فقط می خواهند گاهی اوقات لنزها را استفاده کنند، به خصوص علاقه مندان به ورزش
• مبتلايان به آلرژي: با توجه به استفاده كوتاه مدت این لنزها، زمان كمتري براي آلوده شدن و رشد آلرژن ها بر سطح لنز و ايجاد سوزش وجود دارد.

 

دو-هفته‌ای یکبار مصرف(هفته‌ای)

لنزهای دو-هفته‌ای یکبار مصرف گاهی اوقات با عنوان لنزهای هفتگی نیز شناخته می‌شوند و همانطور که نام‌شان نشان می‌دهد برای مدت دو هفته به طور روزانه استفاده شده و سپس یک جفت جدید جایگزین آن‌ها می‌شود.
لنزهای تماسی دو هفته ای نیاز به تمیز کردن و نگهداری روزانه در طول شب دارند. برای همین شما به محصولات نگهداری مناسب لنزتان نیاز دارید.  متخصص چشم شما می‌تواند محصولات لنزی را که برایتان مناسب‌تر است به شما توصیه کند، اما امروزه مایع‎های لنز چند منظوره برای استفاده بسیار ایمن هستند. اگر از لنزهای هیدروژل سیلیکون استفاده می‌کنید، باید اطمینان حاصل کنید که این محصولات با لنزتان سازگار باشند. لنزهای دو-هفته‌ای برای افراد زیر عالی هستند:
• مصرف کنندگان برای اولین بار: آنها اغلب برای نوجوانان توصیه می شوند که بطور متداول ازلنز استفاده می‌کنند و به لنزهای ماهانه احتیاج ندارند.
• برای بیماران مبتلا به خشکی چشم که با لنزهای ماهانه مشکل دارند و لنزهایی کم‌هزینه‌تر از لنزهای روزانه یکبار مصرف می‌خواهند.

یکبار مصرف ماهانه
لنزهای یکبار مصرف ماهانه اغلب ماهانه نامیده می شوند و به لنزهای دو-هفته ای شباهت زیادی دارند که برای مصرف روزانه مناسب هستند و نیاز به تمیزکردن ونگهداری دارند.  همانطور که احتمالا حدس زده اید، این لنزها را یک ماه می‌توان استفاده کرد و سپس باید آنها را با یک جفت جدید تعویض کرد.

ماهانه‌ها برای افراد زیر عالی هستند:
• افرادی که می خواهند لنزهای خود را پنج‌بار و یا بیشتر در هفته استفاده کنند.
• خرید لنز های ماهانه، بسیار ارزان تر و باصرفه‌تر از روزانه‎ها است.

 

لنزهای طولانی مصرف

لنزهای تماسی طولانی مصرف از هیدروژل سیلیکون ساخته شده اند که یکی از جدیدترین پیشرفت های تکنولوژی لنز است. ماده هیدروژل سیلیکون اجازه می دهد تا در مقایسه با یک لنز نرم سنتی حداکثر پنج برابر اکسیژن بیشتر به سطح چشم برسد که این امر لنزهای تماسی را به طور انحصاری تنفس‌پذیر می کند.
اگر به لنزهای هیدروژل سیلیکون علاقه مند هستید، لطفا توجه داشته باشید که همه‌ی لنزهای ساخته شده از این مواد برای استفاده طولانی طراحی نشده‌اند و  لنزهای هیدروژل سیلیکون به صورت روزانه، دو-هفته ای و ماهانه در دسترس هستند.
لنزهای تماسی طولانی مصرف نیز بسیار محبوب هستند زیرا می‌توانند به طور مداوم برای یک دوره زمانی، معمولا بیش از 30 روز استفاده شوند. این بدان معنی است که شما نیازی به درآوردن این لنزها در هنگام خواب و یا دوش‌گرفتن ندارید، و نگهداری آنها بسیار کم است.

لنز های طولانی مصرف برای افراد زیر مناسب هستند:
• افرادی که به طور مداوم در حال حرکت هستند.
• هر کسی که به دنبال یک لنز تماسی است که نیاز به زمان و مراقبت کم دارد.

 

لنزهای نرم برای اصلاح انواع مختلفی از مشکلات چشم در دسترس هستند:

نزدیک بینی: زمانی که فرد قادر به دیدن به وضوح اشیاء در فاصله نیست. لنزهای تماسی برای مشکل نیاز به قدرت منفی – / دارند.

دوربینی: زمانی که فرد قادر به دیدن به وضوح اشیاء نزدیک نیست. لنزهای تماسی برای این مشکل نیاز به قدرت مثبت + / دارند.

آستیگماتیسم: وضعیتی است که بر روی انحنای چشم تاثیر می گذارد و موجب تاری دید می شود. لنزهای تماسی مناسب برای افرادی که مبتلا به آستیگماتیسم هستند، اغلب عبارت “toric” یا “astigmatism” را در نام خود دارند.

پیرچشمی: یک بیماری است که بعد از 40 سالگی اتفاق می افتد و فرد دید نزدیک خود را از دست می‌دهد. لنزهای تماسی برای اصلاح پیرچشمی اغلب عباراتی از جمله مولتی‎فوکال، تدریجی، بایفوکال و یا پیرچشمی را در خود دارند.

برای پیدا کردن لنزهایی که با نسخه چشم شما مطابقت داشته باشند، باید برای آزمایش چشم و دریافت نسخه لنز با چشم پزشک خود تماس بگیرید.

 

منبع