لنز های تماسی- بخش دوم

لنز های سخت و رنگی را بیشتر بشناییم…

لنز های نفوذپزیر به گاز یا سخت:

لنزهای نفوذپذیر گازی گزینه دیگری برای کسانی که از لنز استفاده می‌کنند هستند. این دسته از لنزها معمولا با عنوان لنزهای سخت، GP یا RGP (لنزهای سخت نفوذپذیربه گاز) نامیده می شوند. این دسته از لنزها بر خلاف لنزهای نرم، حاوی آب نیستند، با این حال سطح بالایی از راحتی را فراهم می کنند.

لنزهای تماسی نفوذپذیر گازی برای مدت بسیار طولانی‌تری نسبت به لنزهای نرم در بازار بوده‎اند و اگر چه محبوبیت آنها کاهش یافته است، هنوز هم از مزایای بسیاری برای مصرف‌کنندگان لنزهای تماسی برخوردار هستند. این لنزها را می توان برای مطابقت با بسیاری از نسخه های مختلف و انواع چشم ساخت و برای کسانی که نمی‎توانند از لنزهای نرم استفاده کنن بسیار مناسب هستند.

برخلاف لنزهای نرم، این لنزها بسیار مدت‌دار هستند و می‎توانند مدت طولانی‎تری استفاده شوند. این لنزها معمولا به صورت روزانه استفاده می‎شوند و هر شش یا دوازده ماه نیاز به تعویض دارند.

لنزهای نفوذپذیز به گاز برای افراد زیر بسیار مناسب هستند:

افراد دارای آستیگماتیسم

افراد دچار مشکلات بینایی که باعث بی‌نظمی در شکل چشم‌شان می‌شود

افرادی که از لنزهای نرم استفاده می‎کنند اما دید کاملا واضحی ندارند

اگر شما از لنزهای نفوذپذیر گازی راضی نیستید و یا به لنزهای نرم اطمینان ندارید، گزینه‎ی دیگر ممکن برای شما لنزهای ترکیبی است که عینک‎سازان می‎توانند مناسب با چشم شما بسازند. این دسته از لنزها با استفاده از هر دو بافت لنزهای نفوذپذیر به گاز و لنزهای نرم ساخته می‎شوند و برای چشم‎ها بسیار راحت‎تر هستند.

 

لنز های رنگی:

لنزهای تماسی رنگی، لنزهای نرمی هستند که به صورت یک‎بار مصرف، روزانه یا ماهانه ساخنه می‎شوند و می توانند رنگ چشم را تغییر دهند. آنها اغلب در گستره ای از رنگ ها و سایه ها در دسترس هستند.

لنزهای رنگی یا آرایشی می‎توانند برای نسخه‏های دوربین و نزدیک‌بین خریداری شوند. اگر شما مشکلات بینایی جدی‎تری مثل آستیگماتیسم یا پیرچشمی دارید، سخت‎تر می‎توانید لنز رنگی مناسب با چشم‎تان بیابید. اگر واقعا قصد استفاده از لنزهای رنگی را دارید، می‎توانید با عینک‎ساز خود مشورت کنید تا از گزینه‎های ممکن مطلع شوید.

این لنزها می‎توانند توسط افرادی که نیازی به لنزهای تماسی ندارند هم مصرف شوند. این لنزها “بدون نسخه” و یا “پلانو” نامیده می‎شوند. اگر می‎خواهید از لنزهای رنگی فقط برای مصرف آرایشی آن استفاده کنید، می‎توانید لنز نمره‌ی 0.00 را انتخاب کنید. حتی اگر می‎خواهید لنزی بدون نسخه انتخاب کنید، حتما با عینک‎ساز خود مشورت کنید.

منبع