لنزهای بلوکات

لنزهای بلوکات 

لنزهای بلوکات نوعی پوشش لنز هستند که نور آبی مضر را منعکس و عبور آن از لنز عینک را محدود می‎کنند. نور آبی از صفحه‎های کامپیوتر و موبایل و حتی خورشید ساطع می‎شود و قرار گرفتن طولانی مدت در معرض این نور احتمال آسیب به شبکیه چشم را افزایش می‎دهد. بنابراین، استفاده از عینک‎هایی با پوشش بلوکات در هنگام کار با دستگاه‎های دیجیتال ضروری است زیرا ریسک ابتلا به مشکلات چشمی را به کاهش می‎دهد. 

 

اثرات مضر نور آبی و راه‎های پیشگیری از آن

 شاید باور نکنید، اما امروزه تقریبا همه قربانی سندرم بینایی کامپیوتر هستند که از تمرکز چشم‎ها بر روی صفحه کامپیوتر و یا سایر ابزارهای دیجیتال برای مدت طولانی ناشی می‎شود. کار کردن مداوم با ابزارهای دیجیتال و تمرکز مکرر چشم‎ها به جلو و عقب سبب خستگی و خشک شدن و چسبندگی چشم‎ها می‎شود. همچنین، تاثیر نور آبی ساطع شده از وسایل دیجیتال می‏تواند تاثیرات طولانی مدتی بر چشم شما بگذارد. صرف­ نظر از این که سبک زندگی شما چقدر مدرن است و تا چه حد از کار کردن با لپ‎تاپ‎، تبلت، موبایل و کامپیوتر لذت می‏ برید، چشمانتان در معرض آسیب قرار دارند. عدسی های معمولی، حتی عدسی های دارای UV400 هیچ گونه فیلتری برای اشعه ی آبی ندارند، بنابراین، استفاده از لنزهای دارای فیلتر بلوکات برای داشتن دیدی مطمئن به شما پیشنهاد می‎شوند.

 

چه کسانی به لنزهای دارای پوشش بلوکات نیاز دارند؟

 اگر بیشتر روز با صفحات دیجیتال کار می‎کنید باید از عینک‎های مجهز به پوشش ضد نور آبی استفاده کنید. اگر هم اکنون عینکی دارید و نمی‎خواهید آن را عوض کنید می‏توانید عینکی مجهز به فیلتر نور آبی مخصوص کار با کامپیوتر تهیه کنید. اما بهتر است پیش از تهیه عینک با پوشش بلوکات با متخصصین چشم در این زمینه مشورت کنید.   

 

منبع