پوشش آنتی رفلکس

پوشش‎ آنتیرفلکس

بهتر ببینید و بهتر دیده شوید

 

پوشش آنتی‎رفلکس که همچنین AR و آنتی گلر هم نامیده می‏شود، دید را بهبود می‎بخشد، خستگی چشم را کاهش می‎دهد و باعث می‎شود عینک شما جذاب‎تر به نظر برسد.

این فواید همه به خاطر توانایی پوشش AR در از بین بردن بازتاب‎ها از سطح جلو و عقب لنز عینک شما است. وقتی این انعکاس‎ها حذف می‏شوند، نور بیشتری از لنز عینک شما عبور می‎کند تا وضوح دید بیشتری به شما بدهند، حواس‎پرتی‏ها به خصوص در شب را کاهش می­دهد و با نامرئی کردن لنزها به ظاهر شما زیبایی می­بخشند و توجه را به چشم‎های شما جلب کند تا بتواند ارتباط چشمی بیشتری با دیگران برقرار کنید.

این نوع پوشش به‎خصوص برای لنزهای فشرده که نور بیشتری نسبت به لنزهای پلاستیکی معمولی بازتاب می‎کنند، بسیار مفید هستند. عموماً، هرچه ضریب شکست لنز بالاتر باشد، نور بیشتری از سطح آن بازتاب خواهد شد. 

  به طور مثال، لنزهای پلاستیکی معمولی تقریبا 8 درصدنوری که به لنز برخورد می‎کند را بازتاب می‏کنند، در نتیجه تنها 92 درصد از پرتوهای موجود برای دید وارد چشم می‎شوند. در حالی‎که        لنزهای فشرده پلاستیکی بیش از 50 درصد نور را بازتاب می‏‎کنند(تقریبا 12 درصد نور موجود)، پس نور کمتری برای دید به چشم می‏رسد. این امر می‎تواند در شرایط دارای نور کم مثل رانندگی در شب مشکل‌زا باشد.

لنزهای آنتی‎رفلکس مدرن امروزی می‎توانند به طور تقریبی همه‎ی بازتاب نور لنز را از بین ببرند و به 99.5 درصد پرتوهای موجود اجازه‎ی عبور از لنز و ورود به چشم‎ها برای دید بهتر را بدهند.

با از بین بردن بازتاب‌ها، پوشش آنتی‎رفلکس همچنین سبب می‎شود لنز عینک شما نامرئی به نظر برسانند و دیگران بتوانند چشم‎ها و حالات صورت شما را بهتر ببینند.

عینک‎های آنتی‎رفلکس همچنین جذاب‎تر هستند و شما می‏‎توانید در همه‎ی شرایط و در نورهای مختلف زیباتر به نظر برسید.

 

فواید لنزهای آنتی‎رفلکس

 

 فواید بینایی لنزهای آنتی‎رفلکس شامل دید واضح‎تر با تشعشع کم‎تر به هنگام رانندگی در شب و راحتی بیشتر به هنگام ساعات طولانی کار با کامپیوتر است.

این پوشش همچنین می‎تواند بر لنزهای فتوکرومیک هم اعمال شود و وضوح و راحتی این نوع لنزهای اولیه را بدون کاهش عملکرد واکنش به نور خورشید آن‎ها افزایش دهد.

پوشش آنتی‎رفلکس برای عینک‎های آفتابی هم بسیار مناسب است، زیرا وقتی خورشید پشت سر شما قرار دارد هم از تابش خیره‏‎کننده آفتاب به چشمان شما از پشت لنز جلوگیری می‏‎کند. (معمولا پوشش AR روی سطح پشتی لنزهای عینک‎های آفتابی اعمال می‎شود زیرا سطح جلویی لنزها پوشش رنگ تیره دارند.) 

اکثر لنزهای باکیفیت آنتی‎رفلکس راحت‎تر تمیز می شوند و از تشکیل لکه های آب جلوگیری می‎کنند. بعضی از این لنزها همچنین آب و روغن هردو را دفع می‎کنند و این ویژگی، خاصیتی مثل ظروف نچسب به آن‎ها می‎دهد.  

 

انتخاب پوشش آنتی‎رفلکس مناسب برای شما

هر تولید کننده آنتی‎رفلکس دارای فرمول خاص خود است، اما معمولاً تمام پوشش‎های آنتی‎رفلکس شامل چندین لایه میکروسکوپی از اکسید های فلزی برای ایجاد ضریب شکست بالا و پایین هستند.

از آنجا که هر لایه بر طول موج های مختلف نور اثر می گذارد، هرچه لایه‎های بیشتری وجود داشته باشند، بازتاب های بیشتری خنثی می شوند. برخی از پوشش‎های AR با کیفیت بالا تا هفت لایه دارند.

بسته به شیوه زندگی، چشم پزشک شما ممکن است یک نام تجاری خاص از پوشش ضد انعکاسی را توصیه کند. اگر زمان زیادی را صرف کار با کامپیوتر می‎کنید، می‎توانید از یک پوشش AR استفاده کنید که نور آبی را نیز فیلتر می کند.

بسته به فرمول پوشش AR، اکثر لنزهای با پوشش آنتی‎رفلکس دارای رنگ رسوبی بسیار ضعیف معمولا سبز یا آبی هستند و مشخصه برند خاص پوشش است.

پوشش آنتی‎رفلکس فوق العاده نازک است. مجموع چند لایه پوشش AR به طور کلی فقط 0.2 تا 0.3 میکرون ضخامت دارد و یا حدود 0.02 درصد (دو صدم از 1 درصد) از ضخامت یک لنز استاندارد عینک را دارا است.

 

مراقبت از عینک با لنز آنتی‎رفلکس

هنگام تمیز کردن لنز های دارای پوشش AR ، فقط از محصولاتی استفاده کنید که عینک‎فروشان به شما توصیه می‎کنند. تمیزکننده های لنز با مواد شیمیایی خشن ممکن است به پوشش آنتی‎رفلکس آسیب برسانند.

همچنین، سعی کنید لنزهای پوشش AR را قبل از خیس‎کردن با آب، تمیزنکنید. استفاده از یک پارچه خشک برای  تمیزکردن یک لنز خشک می تواند باعث خراش لنز شود. و از آنجایی که پوشش آنتی‎رفلکس، بازتاب‎های نور را از بین می برد که می تواند نقوص سطح لنز را مسدود کند، خراش‎های روی لنز اغلب بر روی لنز های AR نسبت به لنزهای بدون پوشش بیشتر دیده می‎شوند.

 

منبع