ABBE ارزش

ارزش ABBE

لنزهای مختلف دارای ویژگی‎های مختلفی هستند. در مواد مختلف سازنده‎ لنز عینک، چگالی، ضریب شکست و ارزش ABBE متفاوت است. یکی از ویژگی‌های بسیار مهم یک لنز، ارزش Abbe مواد آن است که میزان پراکندگی یا تجزیه‎ نور هنگام عبور از لنز را اندازه ‎گیری می‎کند. ارزش  ABBE اولین بار توسط ارنست ابی Ernst Karl Abbe ریاضیدان و فیزیکدان برجسته‎ آلمانی اراثه شد. کارل زایس چنان تحت تأثیر ارنست ابی قرار گرفت که در سال 1866 او را در زایس استخدام کرد و بعداً صاحب شرکت شد.

 تجزیه‎ نور زمانی رخ می‎دهد که نور سفید هنگام عبور از لنز به رنگ‎ های تشکیل دهنده‎ خود تجزیه شود. اگر مقدار Abbe خیلی کم باشد، تجزیه‎ نور باعث می ‎شود که نور رنگی دچار شکست شود و این شکست نور ممکن است در اطراف یک منبع نور یا در اطراف یک جسم به صورت نورهایی مانند رنگین کمان مشاهده شود. در حقیقت، اکثر افراد نه از دیدن نورهای رنگین ‎کمانی بلکه از مبهم بودن تصاویر و اعوجاج محیطی شکایت می‎ کنند.

هرچه مقدار Abbe  بیشتر باشد، میزان تجزیه‎ نور کمتر و در نتیجه، دید محیطی بهتر خواهد بود. هرچه مقدار Abbe  پایین ‎تر باشد تجزیه ‎کروماتیک ویژگی برجسته‎ آن لنز خواهد بود. اگر عدد Abbe بالای 40 باشد چشمان انسان نمی ‎تواند تجزیه‎ کروماتیک یا رنگی را تشخیص دهد.

بسیاری از لنزهای ساخته شده از مواد پلاستیکی تقریباً دارای مقادیر Abbe 58 هستند. بیشتر مواد پلاستیکی شاخص بالا دارای مقدار Abbe پایین‎تر حتی تا30 هستند. در لنزهای شیشه‎ های معدنی با شاخص 1.80 یا 1.90، این مقدار تجزیه‎ نور حتی می‎تواند کمتر هم باشد. مقادیر پایینAbbe ، دید در شب را بسیار دشوار می ‎کنند.

توجه داشته باشید که شیشه تاج بیشترین تعداد ABBE یعنی کمترین میزان انحراف و پلی کربنات کمترین تعداد(بیشترین میزان انحراف) ABBE را دارد. ضریب شکست بالاتر به معنای مواد متراکم‎تر و در نتیجه لنزهای نازک تر است. از نظر زیبایی، لنزهای نازک جذاب‎تر به نظر می‎رسند و گران‎تر نیز هستند، اما دارای تجزیه‎ نور بیشتری هستند. شیشه های شاخص بالا نسبت به شیشه های تاج استاندارد از میزان تجزیه‎ بیشتری برخوردار هستند. تولید کنندگان مختلف ممکن است برای لنزهای یکسان ،ABBE VALUE  متفاوت داشته باشند. شما ممکن است یک جفت لنز جدید دقیقا با همان مشخصات لنز قبلی‎ تان تهیه کرده باشید و در حالی که هیچ تغییری در نسخه و یا نوع مواد لنز با جفت جدید شما ایجاد نشده است، دید بهتری را تجربه کنید.

لنزهای پلی‎ کربنات که برای عینک‎ های ایمنی مانند عینک تیراندازی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند، بیشترین میزان تجزیه‎ی نور را دارند. شیشه تاج بیشتر برای لنزهای عینک با شاخص ضریب 1.523 استفاده می شود. با این حال ، 50 فرمولاسیون شیشه‎ی مختلف با خصوصیات منحصر بفرد وجود دارد که امروزه برای کاربردهای مختلف اپتیک مورد استفاده قرار می گیرد.

شاید برای‎تان جالب باشد که بدانید لنز چشم غیر مسلح انسان نیز دارای تجزیه‎ کرومی است. خوشبختانه، یک رنگدانه‎ زرد در فووا به نام ماکولا لوته از چشم ما در برابر این مشکل محافظت می‎کند. رنگدانه‎ های زرد نور آبی را جذب می‎کنند.

اطلاعات زیر می تواند در تصمیم گیری در مورد انتخاب نوع لنز برای خرید بعدی شما بسیار مفید باشد.

مواد

ضریب شکست

ارزش ABBE

شیشه

1.523

59

شیشه‎ شاخص بالا

1.60

42

شیشه‎ شاخص بالا

1.70

39

پلاستیک CR-39

1.49

58

پلاستیک نیمه‌فشرده

1.54

47

پلاستیک نیمه‌فشرده

1.56

36

پلاستیک فشرده

1.60

36

پلاستیک فشرده

1.66

32

Trivex

1.53

43

پلی‌کربنات

1.58

30

 

منبع

منبع