لنزهای پلی کربنات

پلی کربنات چیست؟

 پلی‎ کربنات چیست و پلی ‎کربنات به چه معنی است؟ این دو سوال متداول است که همواره از افرادی که قصد انتخاب لنز مناسب برای عینک خود را دارند می‎شنویم! اگر به دنبال لنزهای باکیفیتی هستید که تا ده برابر بیشتر از لنزهای شیشه ‎ای و پلاستیک مقاوم باشند، پلی ‎کربنات می ‎تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. سوال‎ های زیادی در مورد پلی ‎کربنات مطرح می‎شود از جمله این‎که آیا عینک‎ های پلی ‎کربنات قوی هستند؟ آیا لنزهای پلی‎ کربنات به آسانی خراشیده می‎شوند و پلی ‎کربنات از چه چیزی ساخته شده است؟ در ادامه به پاسخ این سوال ‎ها می ‎پردازیم.

لنزهای پلی ‎کربنات لنزهایی بسیار با دوام و فوق‎العاده سبک هستند. این لنزها بیش از 10 برابر لنزهای پلاستیکی یا شیشه ای در برابر ضربه مقاوم هستند. اگرچه نازک ‎ترین نوع لنزهای موجود نیستند، اما همچنان محبوبیت خود را در بازار لنزهای عینک حفظ کرده‎ اند. با داشتن یک پوشش محافظ در برابر خراش صحیح و پوشش دیجیتال، پتانسیل آنها حتی بیشتر هم می‎شود.

 

-آیا لنزهای پلی ‎کربنات دارای پوشش ماورای بنفش(UV) هستند؟

لنزهای پلی کربنات دوام بیش از اندازه بالایی دارند و همچنین در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید 100٪ محافظ هستند. این نوع محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش بخش ذاتی مواد سازنده ‎ی این نوع لنز است که لنزهای شیشه ای و پلاستیکی فاقد آن هستند. واقعیت جالب: در ابتدا از مواد پلی ‎کربنات برای ساخت شیشه ‎ی جلوی هواپیماهای جنگنده استفاده می ‎شد.

 

-مزایا و معایب لنزهای پلی‎ کربنات 

 
• وضوح تصویر: لنزهایی که واضح‎ تر هستند، تصویر بهتری ارائه می‎دهند. بنابراین در این مورد شیشه نسبت به پلی ‎کربنات برتری دارد و به همین دلیل است در ساخت دوربین‎های شکاری، تلسکوپ و دوربین از شیشه استفاده می‎شود. برتری شیشه به معنای آن نیست که لنزهای پلی ‎کربنات تصویر واضحی ندارند بلکه فقط آن که شیشه وضوح بیشتری ارائه می‎دهد. 

• مقاومت در برابر خراش: خراش روی لنز روی وضوح آن و ظاهر کلی عینک تأثیر می‎گذارد. شیشه و پلی‎کربنات هر دو می‌توانند خراشیده شوند، اما پلی‎ کربنات از مقاومت کمتری در برابر خراش برخوردار است، این باعث می شود پوشش‎های ضد خش در بین استفاده‏ کنندگان عینک محبوب شوند.

• مقاومت در برابر ضربه: لنزهایی که مقاومت زیادی در برابر ضربه دارند، کمتر در معرض ترک‎ خوردگی یا خرد شدن هستند. ممکن است عینک ما بارها از دستمان بیفتد. لنزهای شیشه ای و پلی‎کربنات می‎ توانند سقوط‎ های گاه به گاه را تحمل کنند اما در برابر ضربه ‎های طولانی مقاوم نیستند. شیشه در این زمینه آسیب پذیرترین است و پلی ‎کربنات 10 برابر قوی‎تر است.
• وزن: هنگام استفاده از فریم برای مدت طولانی وزن لنز اهمیت زیادی پیدا می‎کند. شیشه و پلی‎کربنات از نظر وزنی تفاوت‎های چشمگیری دارند و شیشه بسیار سنگین ‎تر است. احساس فشار بر روی پدهای بینی و دسته‎ها، می‎توانند نشان دهنده‎ وزن عینک باشند.

• محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش: لنزها باید محافظ در برابر اشعه ماوراء بنفش باشند. پلی‎ کربنات 100 درصد اشعه ماوراء بنفش را مسدود می کند، در حالی که شیشه به یک پوشش محافظ UV احتیاج دارد. به هر حال، هر دو لنز می توانند به حفاظت از اشعه ماوراء بنفش مجهز شوند.

 

 

-آیا لنزهای پلی کربنات به آسانی خراشیده می‎شوند؟

انتخاب لنزهای پلی‎ کربنات تنها اولین قدم در انتخاب عینک مناسب شما است، اما افزودن پوشش مقاوم در برابر خراش که انعطاف پذیر اما به اندازه‎ی کافی قوی باشد برای جلوگیری از هر گونه خراش بالقوه ضروری است.

 

-لنزهای پلی کربنات از چه چیزی ساخته شده اند؟

لنزهای پلی کربنات، پلاستیک یا شیشه؟ برخلاف لنزهای معمولی، پلی‎ کربنات یک ماده ترموپلاستیک است که تولید آن از گلوله ‎های کوچک جامد شروع می ‎شود. در طی فرآیند تولید، که معمولاً به عنوان قالب تزریق شناخته می‎شود، این گلوله‎ های جامد کوچک تا زمانی که کاملا ذوب شوند گرم می‎شوند. سپس پلی‎ کربنات ذوب شده به شکل لنز درمی‎آید و تحت فشار زیاد فشرده و سرد می شود.

  

-چه کسی برنده است؟ لنزهای پلی کربنات یا لنزهای شیشه‎ ای؟ جواب: هر دو!


هر لنز مزایا و معایبی دارد. انتخاب لنز مناسب برای عینک‎ تان به خود شما بستگی دارد. برای مثال اگر وزن عینک ‎تان برای شما از اهمیت بالایی برخوردار است، لنزهای پلی کربنات ممکن است انتخاب مناسبی برای شما باشند.  البته اگر مطمئن نیستید کدام یک را انتخاب کنید، می توانید با افراد مطلع در این زمینه مشورت کنید.

منبع

منبع