لنزهای آسفریک

لنزهای غیر کروی(آسفریک) برای داشتن دید و ظاهری بهتر

 

فناوری پیشرفته طراحی اپتیکال ساخت لنزهای عینک آسفریک با سطح غیرکروی و نمایی باریک‎تر و جذاب‎تر را ممکن ساخته است.
لنزهای معمولی دارای سطح جلویی کروی هستند، یعنی دقیقاً مثل یک توپ بیس بال سطحی با شعاع انحنای یکسان دارند.
از طرف دیگر لنزهای آسفریک دارای سطح جلوی پیچیده‎ تری هستند که در آن انحنا به تدریج از مرکز لنز به بیرون تا لبه تغییر می‎کند.

 

لنزهای آسفریک با سطح باریک‎تر

بیشتر لنزهای آسفریک، لنزهای شاخص بالا هستند .ترکیب یک طرح آسفریک با مواد لنز شاخص بالا لنزهایی را ایجاد می کند که به طور قابل توجهی باریک‎تر و سبک‎تر از لنزهای معمولی یا پلاستیکی است.

 

چه نزدیک بین باشید و چه دوربین، لنزهای آسفریک نازکتر، سبکتر و باریکتر از لنزهای معمولی هستند.
لنزهای آسفریک ​​تقریباً برای همه نمره‎ های چشم باریک هستند، اما تفاوت آن ‎ها به ویژه در لنزهایی که مقادیر زیادی از دور بینی را تصحیح می کنند چشمگیر است. لنزهایی که دور بینی را اصلاح می کنند (لنزهای محدب یا “نمره مثبت”) در مرکز، ضخیم تر و در لبه باریک‎تر هستند. هرچه نمره چشم بالاتر باشد، مرکز لنز از قاب برآمده ‎تر است.
لنزهای آسفریک مثبت را می توان با منحنی‎ های مسطح‎تر ساخت، بنابراین برجستگی عدسی نسبت به قاب کمتر می‎شود. این باعث می شود که عینک باریک تر و زیباتر باشد.
همچنین این نوع لنز، برای کسانی که دارای نمره چشم بالا هستند این امکان را فراهم می‎کند که بدون نگرانی از ضخامت لنز، انتخاب ‎های بیشتری برای قاب عینک داشته باشند.
لنزهای عینکی که نزدیک‎بینی را تصحیح می کنند (لنزهای مقعر یا “منفی”) شکلی عکس لنزهای دوربین دارند یعنی مرکز آن‎ها باریکترین قسمت لنز است و لبه ها ضخیم ترین قسمت هستند.
اگرچه اثر لاغری یک طرح کروی در لنزهای منفی چشمگیرتر است، اما در عین حال کاهش قابل ملاحظه ای در ضخامت لبه در مقایسه با لنزهای معمولی برای تصحیح نزدیک بینی ایجاد می کند.

اگرچه باریک‏‎تر شدن لنزهای آسفریک درلنزهای منفی چندان چشمگیر نیست، در عین حال کاهش قابل ملاحظه ای در ضخامت لبه در مقایسه با لنزهای معمولی برای تصحیح نزدیک بینی ایجاد می کنند.

منبع