عینک آفتابی پلاریزه

عینک آفتابی پلاریزه چیست؟ و در چه مواردی استفاده می‌شود؟

پلاریزه به چه معناست؟

اشعه‌ی آفتاب در همه‌ی جهات منتشر می‌شود، ولی هنگام برخورد با سطوح صاف و صیقلی، نور منعکس شده پلاریزه می‌شود؛ یعنی در یک جهت مشترک، و معمولا افقی، بازتاب می‌یابد. این موضوع سبب می‌شود که نور شدید ناراحت‌کننده و گاه خطرناکی به صورت تابشی خیره‌کننده به چشم برسد که دید را مختل می‌کند.

عدسی‌های پلاریزه دارای فیلتر ویژه‌ای هستند که این انعکاس شدید را مسدود نموده و تابش خیره‌کننده و ناراحت‌کننده را کم می‌کنند.

کاربردهای عینک‌های آفتابی پلاریزه چیست؟

عدسی پلاریزه بهتر از هر نوع عدسی دیگری تابش خیره‌کننده را از نور منعکس شده از سطوح براق فیلتر می‌کند. بنابراین عینک‌های آفتابی پلاریزه گزینه‌ی بسیار خوبی برای کسانی است که وقت زیادی را خارج از خانه، و علی‌الخصوص در کنار آب، مثلا برای قایق‌رانی و ماهیگیری، یا در ساحل می‌گذرانند؛ چرا که در مقابل تابش خیره‌کننده‌ی نور از چشم محافظت می‌کند و خستگی چشم در آفتاب شدید را کاهش می‌دهد.

همچنین، از آنجائی که عدسی‌های پلاریزه انعکاس نور از سطح آب را کاهش می‌دهند، قدرت دید را برای مشاهده‌ی اشیاء زیر سطح آب به میزان قابل توجهی بهبود می‌بخشند، که هنگام ماهیگیری یا قایقرانی مزیت بزرگی است.

عینک‌های آفتابی پلاریزه برای رانندگی هم مناسبند، زیرا تابش خیره‌کننده‌ی مستقیم منعکس‌شده از وسایل نقلیه‌ی دیگر و سطح جاده را کاهش می‌دهند. استفاده از عینک‌های پلاریزه در هنگام رانندگی باعث آسودگی بیشتر و دید بهتر می‌شود.

همچنین، افراد حساس به نور، مثلا کسانی که جراحی آب مروارید داشته‌اند، بهتر است از عینک‌های آفتابی با عدسی پلاریزه استفاده کنند.

عینک آفتابی پلاریزه برای چه کسانی مناسب نیست؟

هر چند عدسی‌های پلاریزه قدرت دید را افزایش می‌دهند، در برخی موارد توصیه نمی‌شوند.

• هنگام اسکی روی برف، لازم است که انعکاس شدید نور در برخی نقاط دیده شود، زیرا نشانه‌ی سطوح یخ‌زده است.

• عدسی‌های پلاریزه قابلیت دید تصاویر روی صفحات ال‌سی‌دی، مثل دستگاه‌های خودپرداز، یا خازن‌های پمپ‌بنزین را کاهش می‌دهند. همچنین ممکن است دید صفحه‌نمایش گوشی تلفنتان کاهش پیدا کند. به‌علاوه،

خلبانان یا قایقرانان ممکن است برای مشاهده‌ی اطلاعات روی پانل‌های ال‌سی‌دی دستگاه‌ها دچار مشکل شوند. علیرغم این استثناها، عینک‌های آفتابی پلاریزه انتخاب بسیار خوبی برای کاهش خستگی چشم و ناراحتی دید در تابش شدید آفتاب است.

در انتخاب عینک آفتابی پلاریزه نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

عینک‌های آفتابی پلاریزه با عدسی تدریجی انتخابی عالی برای افراد بالای چهل سال است که زمان زیادی را در معرض آفتاب می‌گذرانند.

عینک‌های آفتابی پلاریزه با عدسی فتوکرومیک انتخاب مناسبی برای کسانی است که بین داخل و بیرون ساختمان در تردد هستند.

برای راحتی بیشتر و عملکرد بهتر عینک‌های آفتابی پلاریزه، می‌توان با اضافه کردن پوشش آنتی رفلکس بر روی سطح پشتی عدسی، از انعکاس نور تابیده شده بر سطح داخلی عینک در مواقعی که پشت به آفتاب هستید جلوگیری نمود.

ضمنا توجه داشته باشید که لزوما همه‌ی عینک‌های پلاریزه در مقابل اشعه‌های UV از چشمان شما مراقبت نمی‌کنند. بنابراین موقع خرید عینک آفتابی، چه پلاریزه و چه غیر آن، مطمئن شوید که 100% محافظ اشعه‌های UV، شامل UVA و UVB باشد.

در صورتی که چشم دچار عیوب انکساری باشد، می‌توان با استفاده از عدسی‌های طبی پلاریزه نهایت وضوح و راحتی دید ممکن را در روزهای آفتابی به دست آورد.

 

منبع