گل مژه

 

گل‎ مژه چطور ایجاد می ‎شود؟

گل‎ مژه یا اوردولوم نوعی تورم پلک است که سبب ایجاد برآمدگی ای در نزدیکی لبه ‎ی پلک می‎ شود.

دو نوع گل مژه وجود دارد:

خارجی: گل‎ مژه در پایه ی پلک

داخلی: گل مژه درون یکی از غده ‎های ریز چربی داخل پلک

گلمژه توسط باکتری های استوفیلوکوکی ایجاد می‎شود. این باکتری معمولاً در بینی وجود دارد و بر اثر تماس دست با بینی و سپس با چشم‎ها به آسانی به چشم منتقل می‌شود. 

باکتری می ‎تواند سبب ایجاد تورم یا عفونت در فولیکول پلک یا همان غده‎ های چربی انتهای مژه‎ها شود. وقتی این مجاری مسدود می ‎شوند، چربی نمی‎ تواند جاری شود و در غده‎ ها جمع می ‎شود. غده متورم و ملتهب می‎ شود و گل‎مژه ایجاد می‎ شود.

علائم و نشانه‎ های گل‎ مژه:

به وجود آمدن توده ‎ای بر روی پلک و تورم پلک دو نشانه ‎ی قابل رویت گل‎ مژه هستند.

علائم گل ‎مژه عبارتند از:

 • درد
 • قرمزی
 • پلک‎های متورم
 • حساسیت
 • افتادگی پلک
 • پوسته پوسته شدن پلک
 • احساس سوزش

وقتی این علائم بروز می ‎کنند، جوش کوچکی در ناحیه‎ ی تحت تاثیر ظاهر می‌ شود که معمولاً با تورم چشم‎ همراه است. گاهی فقط اطراف جوش متورم می ‌شود و گاهی کل پلک متورم می ‎شود.

پنج نکته در مورد گل‎ مژه:

 1. گل‎ مژه معمولاً به بینایی آسیبی نمی ‎زند.

قدرت بینایی دور یا نزدیک شما تحت تاثیر گل ‎مژه قرار نمی ‎گیرد.

 1. گل‎ مژه مسری است.

اگر شما دچار گل‎ مژه هستید ممکن است باکتری درون پلک‎ تان را به فرد دیگری منتقل کنید و سبب ایجاد گل‎ مژه و یا عفونت‎ های دیگری در سایر افراد شوید. برای جلوگیری از انتقال باکتری ‎های ایجاد کننده ‎ی گل ‎مژه، چشم‎ ها و دست‎ هایتان را تمیز نگه دارید و از بالش، ملحفه، دستمال و حوله ‎ی مشترک با سایر افراد استفاده نکنید.

 1. بیشتر گل ‌مژه ‎ها ظرف چند روز خود به خود خوب می ‎شوند.

شما میتوانید روند بهبود را با گذاشتن کمپرس داغ به مدت 10 تا 15 دقیقه، سه یا چهار بار در روز سرعت بخشید. این کار باعث می‌شود درد کمتر شود و گل ‎مژه درست مانند یه جوش سر باز کند. در بیشتر موارد، گل‎مژه‎ها بدون دخالت درمان می ‎شوند. گل‏ مژه‎ ها با کمپرس گرم بهبود می‎یابند، با این حال، بعضی از آن‎ها نیاز به درمان دارویی و یا جراحی و تخلیه پیدا می ‎کنند.

 

 1. هرگز گل ‎مژه‎ تان را تخلیه نکنید.

هیچ موقع نباید گل ‎مژه را مثل جوش تخلیه کنید. باید اجازه دهید گل‎ مژه خودش باز شود. گل‎مژه‌ای که درون پلک ایجاد می‎ شود(اوردولوم داخلی) خود به خود تخلیه نمی‎شود و بهبود پیدا نمی ‎کند. زیرا این نوع از گل مژه از انواع دیگر آن جدی‏ تر است و باید تحت درمان و یا جراحی پزشک قرار گیرد. اگر شما به طور معمول دچار گل ‎مژه می‎ شوید، چشم پزشک‎ تان ممکن است درمان آنتی‌بیوتیک برای شما تجویز کند تا از ابتلای مجدد به این مشکل جلوگیری کند. همچنین ممکن است از شما بخواهد از پدهای مرطوب پاک‎ کننده‎ ی چشم برای نظافت روزانه ی پلک ‎های‎ تان استفاده کنید تا ریسک ابتلا به گل‎ مژه و آماس چشم پایین بیاید.

 1. گل ‎مژه ‎ها ممکن است با سایر عارضه ‎های چشمی همراه باشند.

با وجود گل‎ مژه ممکن است شما متوجه آبریزش چشم و حساسیت بالا نسبت به نور شوید و یا احساس کنید چیزی در چشم ‎تان است.

 

چه زمانی به چشم‎ پزشک مراجعه کنیم؟

بیشتر گل‎ مژه‎ ها به زودی بهبود می ‎یابند، به همین دلیل برای مراجعه به چشم ‌پزشک‎ تان عجله نکنید. دکتر شما ممکن است درمان گل‎ مژه و یا سایر روش ‎های درمان را تجویز کند تا روند درمان سریع‎تر پیش برود.

اگر گل‎ مژه ‎تان بدتر شد و دیدتان را تحت تاثیر قرار داد و یا مدت یک هفته یا بیشتر طول کشید، با چشم‎پزشک‎ تان مشورت کنید و یا برای تشخیص و درمان به مطب‎ شان مراجعه کنید. گل ‎مژه ‎هایی که مدت زمان زیادی می ‎مانند نیاز به جراحی توسط پزشک و در ادامه‎ ی آن درمان دارویی دارند.

 

https://www.allaboutvision.com/conditions/styes.htm